Bronisław Komorowski w TVN24 BiŚ: próba wywrócenia reformy emerytalnej jest nieszczęściem

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatBronisław Komorowski: wywrócenia reformy emerytalnej jest nieszczęściem

Z punktu widzenia Polski próba wywrócenia reformy emerytalnej jest nieszczęściem - ocenił były prezydent Bronisław Komorowski. Odniósł się w ten sposób do przedstawionej przez obecnego prezydenta ustawy obniżającej wiek emerytalny.

Gość programu "Świat" zaznaczył, że - jego zdaniem - ustawa "może być źródłem dramatu i nieszczęścia i jest politycznym błędem".

- Wszyscy wiedzą, że jak będzie mniej młodych ludzi pracujących, a więcej ludzi starych, to albo trzeba będzie tych młodych obciążyć wielkimi składkami emerytalnymi, albo ludziom starszym ograniczyć emerytury. Ta propozycja jest drogą do zmniejszenia emerytur i to w sposób dramatyczny, szczególnie jeśli chodzi o kobiety - ocenił Bronisław Komorowski. Dodał, że "gdyby ta nieszczęsna ustawa miała wejść w życie - wydaje mi się, że to raczej pozorowanie działań - to wielkość emerytur będzie zagrożona". - Tu nie ma możliwości znalezienia pieniędzy gdzieś w kosmosie - podkreślił.

Ustawa prezydencka

Niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - zakłada projekt ustawy, który w poniedziałek skierował do Sejmu prezydent Andrzej Duda. Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska wskazała, że obecny parlament nie ma możliwości zająć się projektem.

- Ta ustawa przywraca wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (...). Ona daje prawo do emerytury, (...) tzn., że jeżeli ktoś osiągnie wiek emerytalny i chce zacząć pobierać emeryturę, to może to zrobić. Ale może też - jeżeli ma taką wolę, jeżeli czuje w sobie siłę i ma takie możliwości, pracować dalej, po to, żeby mieć wyższą emeryturę, żeby się nadal realizować zawodowo.(...) To będzie jego swobodna decyzja - powiedział prezydent Andrzej Duda przed podpisaniem projektu.

Ustawa uchwalona w 2012 roku podwyższyła wiek emerytalny do 67 lat i wprowadziła stopniowe zrównanie go dla kobiet i mężczyzn. Posłowie PiS, a także związkowcy z "S" i OPZZ zaskarżyli ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. W maju 2014 roku TK uznał jednak, że jest ona zgodna z ustawą zasadniczą

Autor: mn/gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat