Połowa Dartów już na torach. Zobacz, dokąd dojedziesz nowymi składami

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatTesty Darta

W najbliższych dniach na torach pojawią się kolejne pojazdy Dart. Od soboty nowoczesne pojazdy z bydgoskiej Pesy obsłużą bowiem trasy m.in. z Wrocławia do Warszawy. Kontrakt pomiędzy bydgoską Pesa, a PKP zakładał dostarczenie 20 składów, wiemy już kiedy sześć kolejnych składów pojawi się na trasach.

Przypomnijmy, że od końcówki grudnia ub.r. nowoczesne pociągi kursują już na trasie z Warszawy do Białegostoku oraz Lublina. W pierwszym tygodniu stycznia znalazły się również w rozkładzie jazdy składów jeżdżących z Warszawy do Wisły, Katowic oraz Bielska Białej.

Nowe trasy

Od tego tygodnia nowoczesne pojazdy z bydgoskiej Pesy obsłużą kolejne trasy.

Już w najbliższą sobotę IC16104 "Słowacki" wyjedzie z Warszawy Wschodniej i pojedzie do Wrocławia Głównego. W drogę powrotną Dart wyruszy na drugi dzień. Będzie to IC61102 "Orzeszkowa".

To jednak nie koniec.

Kolejny nowoczesny pojazd z bydgoskiej Pesy pojawi się w następną sobotę 30 stycznia. IC26106 "Konopnicka" wyjedzie z Lublina i pojedzie do Wrocławia Głównego. W przedziwnym kierunku Dart wyruszy w niedzielę 30 stycznia.

Od niedzieli 31 stycznia kolejne nowoczesne pociągi dołączą także do już kursujących Dartów na trasie pomiędzy Warszawą Zachodnią oraz Lublinem.

Komfort podróży

Na pokładzie PesaDART do dyspozycji pasażerów jest klimatyzowana, bezprzedziałowa przestrzeń pierwszej i drugiej klasy mieszcząca łącznie 352 osoby.

Darty, określane jako "polskie Pendolino", zostały wyposażony w wygodne fotele, a przy każdym siedzeniu znajduje się indywidualne oświetlenie oraz gniazdko elektryczne. Dostępne jest także Wi-Fi. Wydzielona została też część barowa, w której można napić się kawy czy zjeść obiad. W składzie znajduje się także 6 nowoczesnych toalet, z czego jedna dostosowana do potrzeb rodziców podróżujących z małymi dziećmi i osób z niepełnosprawnością.

W pociągu znajdują się także specjalne urządzenia ułatwiające dostanie się na pokład podróżnym o ograniczonej mobilności ruchowej.

Przetarg na dostawę 20 pociągów Dart został rozstrzygnięty 19 lutego 2014 roku. Koszt to ok. 1,3 mld zł, w tym ok. 570 mln zł pochodzi z funduszy UE. Umowa obejmuje również serwis pociągów przez kolejnych 15 lat.

"Polskie Pendolino" przed pierwszym odjazdem:

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKP Intercity