Kolejne Darty w tym tygodniu na torach. Zobacz, dokąd nimi pojedziesz

Z kraju

PKP IntercityDart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt Pesy

W najbliższych dniach na torach pojawią się kolejne pojazdy PesaDART. - Od 9 do 11 stycznia będziemy wdrażać trzy jednostki do eksploatacji. Pojadą do Wisły, Katowic i Bielska-Białej - zapowiedziała w rozmowie z tvn24bis.pl Beata Czemerajda, rzeczniczka PKP Intercity. Przypomnijmy, że od poprzedniego tygodnia nowoczesne pociągi kursują już na trasie z Warszawy do Białegostoku i Lublina.

Jak mówi Beata Czemerajda, w zeszłym tygodniu PKP Intercity odebrało kolejne trzy pociągi i w tej chwili ma łącznie 8 pojazdów PesaDART. - Liczymy, że będziemy odbierać po 2-3 tygodniowo. W styczniu powinniśmy zamknąć cały proces odbiorów - zapewnia rzecznik przewoźnika.

Zdaniem Czemerajdy jeszcze w tym miesiącu na torach powinny pojawić się kolejne Darty.

Godziny odjazdów

Od tego tygodnia nowoczesne pojazdy z bydgoskiej Pesy obsłużą trasy m.in. z Warszawy do Wisły, Katowic oraz Bielska Białej.

W najbliższą sobotę 9 stycznia IC 14151 Wisła o godz. 6:40 wyjedzie z Warszawy Wschodniej i pojedzie do Wisły Głębce, do której planowo powinien dotrzeć o godz. 12:22. W drogę powrotną Dart wyruszy o 15:27. W Warszawie Wschodniej zamelduje się o godz. 21:36.

Od soboty Darty wyruszą także na trasy pomiędzy Białymstokiem oraz Bielskiem. IC14109 Ondraszek z Białegostoku wyruszy o godz. 13:34, a na stacji końcowej w Bielsku-Biała Główna będzie o 21:39. Kurs powrotny zaplanowano na godz. 6:53 w niedzielę. W Białymstoku powinien zameldować się o godz. 14:25.

W następny poniedziałek Darty wyjadą na trasy między Warszawą Wschodnią a Katowicami, gdzie obsłużą TLK Oleńka. Z Warszawy Wschodniej nowoczesne pojazdy wyjadą o godz. 6:24 i do stacji końcowej w Katowicach dotrą o godz. 10:16. W przeciwnym kierunku udadzą się tego samego dnia o godz. 17:48.

Od 11 stycznia pojazdy PesaDART obsłużą także TLK Walenty Roździeński, który wyjedzie z Katowic o godz. 11:42 i do stacji końcowej w Lublinie dotrze o godz. 18:04. W przeciwnym kierunku Darty wyjadą nieco wcześniej, bo o godz. 9:58 i w Katowicach pojawią się o godz. 16:14.

Komfort podróży

Na pokładzie PesaDART do dyspozycji pasażerów jest klimatyzowana, bezprzedziałowa przestrzeń pierwszej i drugiej klasy mieszcząca łącznie 352 osoby.

Darty, określane jako "polskie Pendolino", zostały wyposażony w wygodne fotele, a przy każdym siedzeniu znajduje się indywidualne oświetlenie oraz gniazdko elektryczne. Dostępne jest także Wi-Fi. Wydzielona została też część barowa, w której można napić się kawy czy zjeść obiad. W składzie znajduje się także 6 nowoczesnych toalet, z czego jedna dostosowana do potrzeb rodziców podróżujących z małymi dziećmi i osób z niepełnosprawnością.

W pociągu znajdują się także specjalne urządzenia ułatwiające dostanie się na pokład podróżnym o ograniczonej mobilności ruchowej.

Przetarg na dostawę 20 pociągów Dart został rozstrzygnięty 19 lutego 2014 roku. Koszt to ok. 1,3 mld zł, w tym ok. 570 mln zł pochodzi z funduszy UE. Umowa obejmuje również serwis pociągów przez kolejnych 15 lat.

"Polskie Pendolino" przed pierwszym odjazdem:

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl