Kolejne problemy Ursusa. Jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

Z kraju

Parkomaty inwigilują kierowców?tvn24 turbo
wideo 2/4

Komisja Nadzoru Finansowego zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wykorzystania informacji poufnej w związku z obrotem akcjami Ursusa oraz zdecydowała o blokadzie rachunku maklerskiego i pieniężnego spółki POL-MOT Auto.

KNF poinformowała również, że wystąpiła o zablokowanie rachunków papierów wartościowych i rachunków pieniężnych prowadzonych na rzecz spółki Pol-Mot Auto. W komunikacie napisano, że zawiadomienie zostało złożone 22 marca tego roku. Komisja poinformowała, że Ursus zwlekała z powiadomieniem o zajęciu komorniczym ruchomości firmy. 11 marca tego roku na wniosek PKO BP komornik sądowy zajął ruchomości Ursusa. W ten sposób bank chciał wyegzekwować spłatę należności w wysokości ponad 10 milionów złotych. Ursus poinformował o tym fakcie dopiero dziewięć dni później, w komunikacie z 20 marca.

Wyprzedaż akcji

Według raportu KNF między pojawieniem się komornika w spółce a poinformowaniem o tym akcjonariuszy główny akcjonariusz Ursusa Pol-Mot Auto, za pośrednictwem jednej z kontrolowanych spółek sprzedał międzyczasie jego główny akcjonariusz za pośrednictwem jednej z kontrolowanych spółek sprzedał 847 tysięcy akcji Ursusa o wartości 1 mln 936 tys. 32 zł.

Jak ustalił Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), spółka Pol-Mot Auto sprzedawała akcje Ursusa w okresie pomiędzy powstaniem opóźnionej informacji poufnej, a jej upublicznieniem.

W komunikacie przypomniano, że pomiędzy spółką Pol-Mot Auto i Ursusem istnieją powiązania osobowe. Część władz Ursusa zasiada również we władzach Pol-Mot Auto lub Pol-Mot Holding (akcjonariusz większościowy) - osoby te znajdują się na liście posiadających stały dostęp do informacji poufnych w spółce Ursus.

Komisja Nadzoru Finansowego oprócz zawiadomienia prokuratury o możliwości wykorzystania w spółce informacji poufnych wystąpiła także o blokadę rachunków papierów wartościowych prowadzonych na rzecz Pol-Mot Auto, akcjonariusza Ursusa.

KNF poinformowała, że zgodnie z treścią raportu bieżącego Ursusa w dniu 20 marca trwała fizyczna egzekucja z majątku spółki. W tym dniu spółka Pol-Mot Auto sprzedawała akcje Ursusa na warszawskiej giełdzie, osiągając ponad 11 proc. udział w sesyjnym wolumenie sprzedaży.

Autor: tol/mmh / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ursus