Z kraju

SKOK Wesoła nie trafi w ręce innej kasy. KNF zaprasza banki

Z kraju

Btnmdt/CC BY SA 3.0KNF zwraca się do banków ws. SKOK Wesoła

Wśród Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych nie ma kasy spełniającej ustawowe warunki udziału w restrukturyzacji SKOK Wesoła w Mysłowicach, w sposób mogący zapewnić bezpieczeństwo depozytów zgromadzonych w kasie - stwierdza w czwartek Komisja Nadzoru Finansowego. KNF oczekuje więc na zgłoszenia banków krajowych zainteresowanych przejęciem SKOK Wesoła.

24 marca KNF podjęła decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie możliwości przejęcia SKOK Wesoła, jej majątku i zobowiązań przez inną SKOK. W opinii Komisji żadna nie gwarantuje bowiem bezpieczeństwa depozytów zgromadzonych w mysłowickiej Kasie - czytamy w komunikacie KNF.

Banki mają 30 dni

W związku z tym, do Komisji mogą zgłaszać się banki zainteresowanie przejęciem SKOK Wesoła.

"Kierując się potrzebą zapewnienia otwartości i konkurencyjności procesu, KNF w terminie 30 dni oczekuje na zgłoszenia banków krajowych zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji SKOK Wesoła" - czytamy w komunikacie Komisji, która od 2012 roku kontroluje działalność kas.

SKOK Wesoła działa od 1993 roku, liczy 70 oddziałów w 12 województwach. W związku z kłopotami w SKOK-u Wesoła w maju ubiegłego roku KNF zdecydowała o ustalenie zarządcy komisarycznego w tej kasie. Szanse na przejęcie SKOK Wesoła KNF dała innym kasom, to jednak się nie udało. Teraz Komisja zaprasza banki do udziału w restrukturyzacji.

Zła aura

W Polsce działają 52 SKOK-i, które obracają pieniędzmi prawie 2,5 miliona osób. We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie sejmowej podkomisji nadzwyczajnej ws. złej kondycji SKOK-ów i zwiększenia bezpieczeństwa osób, które w kasach trzymają oszczędności.

W lutym na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak mówił, że sytuacja w sektorze SKOK jest trudna. Według niego sektor odnotował stratę w wysokości ok. 126 mln zł, a niedobór funduszy własnych to ok. 300 mln zł.

Według Jakubiaka, pod koniec 2014 r. 41 kas było objętych postępowaniem naprawczym. W stosunku do dwóch - SKOK Wołomin i SKOK Wspólnota - musiała zostać ogłoszona upadłość. Dwie kasy zostały przejęte przez banki.

Autor: tol/mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Btnmdt/CC BY SA 3.0

Pozostałe wiadomości