OC i AC będzie droższe. Po apelu szefa KNF

Z kraju

Flickr (CC BY 2.0)KNF apeluje do ubezpieczycieli, aby podnieśli składki

Komisja Nadzoru Finansowego zaapelowała do ubezpieczycieli, aby podnieśli stawki OC i AC. "Od 2013 roku można zaobserwować pogorszenie rentowności krajowego sektora ubezpieczeń OC, spowodowane przede wszystkim wzrostem kosztów akwizycji i wyższą szkodowością" - napisał w liście otwartym szef nadzoru Andrzej Jakubiak.

Szef KNF zwrócił uwagę na konieczność prawidłowego ustalania składki ubezpieczeniowej, w taki sposób, który zapewni jej adekwatność w stosunku do zobowiązań z umów ubezpieczeń.

Działania podejmowane przez ubezpieczycieli powinny - w ocenie nadzoru - mieć na celu zapewnienie dostosowania wysokości składek do obciążeń wynikających ze świadczonej ochrony ubezpieczeniowej.

Ostra konkurencja

Według szefa nadzoru ubezpieczyciele obniżają stawki lub stosują na znaczną skalę zniżki marketingowe. "Ubezpieczyciele nie chcą podwyższać opłat ze względu na "ostrą konkurencję rynkową i obawą przed spadkiem przychodów" - czytamy w liście Jakubiaka.

Jakubiak stwierdza że jest to niebezpieczna sytuacja dla całego systemu ubezpieczeniowego. Dla wielu ubezpieczycieli sprzedaż OC czy AC stanowi bowiem znaczną część portfela. Rodzi to obawę, że brak zysku w tym segmencie rynku, może doprowadzić do niewypłacalności ubezpieczycieli.

KNF oczekuje więc, że towarzystwa ubezpieczeniowe najszybciej jak to możliwe "dostosują wysokości składek do wymogów wynikających z przepisów prawa".

Autor: tol / Źródło: KNF, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Flickr (CC BY 2.0)