"Przelewy warto zaplanować wcześniej". Ostrzeżenie dla klientów banków

Z kraju

Sadowski: coraz więcej osób płaci kartąTVN24 BiS
wideo 2/5

W nadchodzącym okresie świąteczno-sylwestrowym banki będą pracowały w innym trybie niż standardowy, dlatego świąteczne przelewy warto zaplanować wcześniej - przypomina w poniedziałkowym komunikacie Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Izba informuje, że 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia system Elixir nie będzie działać. Elixir to obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową elektroniczny system rozliczeń międzybankowych dla transakcji w złotych. Ich rozliczenie następuje w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godz.: 9.30, 13.30 i 16.00.

W dni ustawowo wolne od pracy i weekendy system nie wykonuje żadnych transakcji.

Sesje w Wigilię i sylwestra

"W systemie Elixir w dniach 24 grudnia i 31 grudnia odbędą się dwie sesje rozliczeniowe. Przelewy zlecone w Wigilię i w sylwestra po godzinie 13:30, zostaną zrealizowane dopiero w trakcie porannej sesji pierwszego dnia roboczego, czyli odpowiednio 27 grudnia i 2 stycznia" – wyjaśnia, cytowany w komunikacie, Tomasz Jończyk z KIR.

"Natomiast system Euro Elixir, do realizacji transakcji w euro, w tych dniach będzie funkcjonować według standardowego harmonogramu, w ramach sześciu sesji rozliczeniowych" – dodał. KIR przypomina też, że niezależnie od funkcjonowania systemów Elixir i Euro Elixir, możemy skorzystać z płatności natychmiastowych wykonywanych w systemie Express Elixir, który umożliwia przesyłanie pieniędzy między kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach.

System działa całą dobę, przez cały rok, także w weekendy i święta.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock