Bez dowodu i polisy - bez mandatu. Rząd za zmianą w przepisach

Z kraju

Wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie. Policja wyjaśniaTVN Turbo
wideo 2/4

Kierowcy, poruszający się po terytorium kraju pojazdami zarejestrowanymi w Polsce, nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i dokumentu ubezpieczenia OC - zakłada projekt ustawy, który przyjął rząd.

Autorem projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw jest resort cyfryzacji. Proponowane zmiany stanowią ciąg dalszy wdrażania systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Jakie zmiany

Projekt przewiduje, że obywatele, którzy poruszają się pojazdami zarejestrowanymi w Polsce po terytorium kraju będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie OC pojazdu. Informacje te będą możliwe do sprawdzenia w systemie CEPiK przez organy, które są uprawnione do kontroli ruchu drogowego.

Dotychczas za brak jednego z powyższych dokumentów kierowcy groził mandat. - Jeżeli taka osoba nie posiada dokumentów, jest narażona na to, że zostanie ukarana mandatem karnym oraz może być taka sytuacja, że policjant nie dopuści kierującego do dalszej jazdy - mówiła w rozmowie z TVN24 asp. Marzanna Boratyńska z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Zwolnienie z tego obowiązku ma nastąpić po ogłoszeniu komunikatu ministra właściwego ds. informatyzacji. W komunikacie minister wskaże termin, od którego przepis będzie stosowany.

"Komunikat zostanie ogłoszony na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Cyfryzacji z trzymiesięcznym wyprzedzeniem" - czytamy.

Pierwotnie przepisy miały wejść w życie przed wakacjami, ale nie wiadomo, czy to się uda. - Miejmy nadzieję, że to będzie szybciej niż później - powiedział kilka dni temu w rozmowie z TVN24 Karol Manys z biura prasowego Ministerstwa Cyfryzacji.

System CEPiK

System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (SI CEPiK) zawiera informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce i kierowcach z uprawnieniami do kierowania. Od 1 stycznia 2016 roku jest prowadzony przez ministra cyfryzacji. Jego utrzymaniem i modernizacją oraz udostępnianiem danych zajmuje się Centralny Ośrodek Informatyki (COI). Zasady prowadzenia CEPiK reguluje ustawa Prawo o Ruchu Drogowym. System obejmuje dwie ewidencje: centralną ewidencję pojazdów (CEP) oraz centralną ewidencję kierowców (CEK). W CEP gromadzone są dane o pojazdach zarejestrowanych w Polsce. Między innymi dane pojazdu (na przykład marka, model), dane techniczne (na przykład pojemność i moc silnika, liczba miejsc), dane o obecnym i poprzednich właścicielach pojazdu, czy informacje o ubezpieczeniu OC. Z kolei w CEK gromadzone są dane o: osobach, które mają uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi, i takich, którym cofnięto uprawnienia. Dane do CEPiK przekazywane są przez wydziały komunikacji w starostwach powiatowych, które rejestrują pojazdy oraz wydają dokumenty prawa jazdy. Z systemu CEPiK korzystają między innymi Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straże miejskie i gminne, sądy, prokuratura, komornicy sądowi. Dane mogą również być udostępnione obywatelom, przedsiębiorcom lub innym instytucjom.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24