Z kraju

Szybciej do granicy z Czechami. Nowa obwodnica oddana do użytku

Z kraju

Wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie. Policja wyjaśniaTVN Turbo
wideo 2/4

Kierowcy mogą w pełni korzystać z obwodnicy Kłodzka w województwie dolnośląskim, która powstała w ciągu drogi krajowej numer 33.

Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, całkowita wartość projektu to prawie 250 milionów złotych brutto.

Inwestycja została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w wysokości 186,5 miliona złotych.

O inwestycji

Inwestycja obejmowała budowę nowego odcinka drogi krajowej numer 33 o długości 6,6 kilometra, remont 2,4 kilometra starego odcinka tej drogi oraz budowę łącznika drogi krajowej numer 46 o długości 2,5 kilometra, który został udostępniony kierowcom pod koniec 2017 roku.

Obwodnica przebiega po zachodniej stronie Kłodzka, natomiast łącznik po wschodniej stronie miasta.

Obwodnica Kłodzkagddkia.gov.pl

Według ministerstwa infrastruktury najważniejszym obiektem inżynierskim obwodnicy jest składający się z 9 łącznic węzeł na skrzyżowaniu z drogą krajową numer 8. W ramach inwestycji powstały również estakady nad rzeką Bystrzycą Dusznicką o długości około 500 m oraz nad rzeką Nysą Kłodzką o długości około 1000 m. Nowa droga posiada też przejścia dla zwierząt, inne urządzenia ochrony środowiska oraz wygrodzenia.

Jak wskazano w komunikacie na stronie resortu, oddane do użytku odcinki dróg pozwolą nie tylko na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum Kłodzka, ale mają też kluczowe znaczenie dla usprawnienia komunikacji na obszarze całej Kotliny Kłodzkiej. Inwestycja pozwoli na łatwiejszy dojazd od przejść granicznych z Republiką Czeską w Kudowie, Boboszowie i Złotym Stoku do Wrocławia oraz Nysy i Opola.

Wykonawcą było konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor oraz Trakt S.A.

Obwodnica KłodzkaGDDKiA

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości