Czas na nową pracę. Oto pięć sytuacji, gdy warto zacząć o tym myśleć

Z kraju

ShutterstockNowe, atrakcyjne oferty pracodawców zachęcają do poszukiwania lepszych możliwości zawodowych.

Coraz lepsza sytuacja na rynku pracy zachęca do poszukiwania nowej firmy, gdzie będziemy mogli się realizować. Jednak nie tylko wyższe wynagrodzenie jest podstawą do podjęcia decyzji o zmianie. Oto pięć sytuacji, gdy poważnie powinniśmy rozważyć wysłanie CV do innych firm.

Czasami decyzja o zmianie pracy podjęta jest wskutek nagłych sytuacji czy nowej propozycji. Jednak taki moment może nie nadejść. Atrakcyjne oferty pracodawców zachęcają do poszukiwania lepszych możliwości zawodowych. Kiedy warto zmienić pracę?

1. "Muszę tam iść"

Jeśli po przebudzeniu wizja powrotu do pracy kojarzy nam się negatywnie, to wyraźny znak, że czas zmienić firmę. Poczucie przymusu do wykonywania obowiązków zmniejsza chęć do pracy, a co za tym idzie - efektywność pracownika.

2. "Nie mam siły"

Masz poczucie, że każdego dnia towarzyszy ci stres,który zamiast mobilizować, dekoncentruje podczas wykonywania obowiązków? Ma on ogromny wpływ na pogorszenie stanu zdrowia, zatem praca w spokojniejszych warunkach mogłaby wyleczyć niejednego pracoholika i uchronić od wypalenia zawodowego. A brak sił do pracy oznacza również konieczność urlopu - najlepiej z dala od miasta.

3. "Więcej nie osiągnę"

Pierwsze tygodnie w pracy zazwyczaj kojarzą się z wyznaczaniem celów, poznawaniem możliwości awansu. Mamy energię, aby wykonywać codzienne obowiązki. Jeśli jednak stały się one zbyt nudne i monotonne, a pracodawca nie widzi możliwości rozszerzenia naszych kompetencji, warto poszukać takiego, który zadba o nasz rozwój.

4. "Wychodzę coraz później"

Każdemu zdarzyło się zostać w pracy "po godzinach". Jednak gdy dzieje się to coraz częściej, bo wymaga tego pracodawca czy pracochłonny projekt, droga do pracoholizmu jest wówczas otwarta. Nawet najwyższe zarobki nie zastąpią wolnego czasu z bliskimi czy na rozwijaniu pasji.

5. "Nie znoszę szefa"

Jeśli coraz gorzej dogadujesz się z szefem, a tym bardziej z całym zespołem, to również wyraźny znak, że czas zacząć rozglądać się za nowym pracodawcą. Negatywna atmosfera w firmie nie sprzyja nie tylko pracy, ale również powoduje kłótnie, co dodatkowo podnosi niekorzystny stres. Nie należy jednak zapominać, że decyzja o zmianie pracy powinna być dokładnie przemyślana. Jednocześnie warto zwracać uwagę na to, czy dotychczasowa firma nie zabiera nam więcej, niż dostarcza. Zestresowany i zmęczony pracownik nie jest bowiem ani zadowolony, ani efektywny w wykonywanych zadaniach.

Wypalenie zawodowe? Blajer powiedział, co zrobić:

Wypalenie zawodowe? Blajer powiedział, co zrobićTVN24 BiS

Autor: PMB/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock