TVN24 Biznes | Z kraju

Południowokoreańska firma KHNP ma złożyć ofertę budowy reaktorów w Polsce

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Kurtyka o transformacji energetycznej w Polsce
Kurtyka o transformacji energetycznej w PolsceTVN24 BiS
wideo 2/13
TVN24 BiSKurtyka o transformacji energetycznej w Polsce

Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) zamierza złożyć Polsce ofertę budowy elektrowni jądrowych w pierwszym kwartale 2022 roku lub nawet wcześniej. Jak przekazała firma z Korei Południowej, w ofercie dla Polski mają znaleźć się "preferencyjne warunki".

Elektrownia jądrowa w Polsce - termin oferty z Korei Południowej

O ostatecznym terminie złożenia oferty zadecydują rozmowy z polskim rządem - poinformowała firma KHNP. Propozycja Korei Południowej będzie z pewnością na tyle konkurencyjna pod względem technologii, ceny i harmonogramu budowy, aby móc stanowić korzystną dla Polski ofertę - zaznaczyła firma. KHNP przypomniało, że powołało grupę ekspercką Team Korea, której zadaniem jest przygotowanie "optymalnej i zintegrowanej propozycji dla polskiego projektu budowy nowej elektrowni jądrowej".

Oferta ma się składać z trzech elementów: informacji o firmie i najważniejszych kwestiach dotyczących projektu nowej elektrowni jądrowej w Polsce, proponowanego projektu reaktora, oraz kosztorysu i propozycji finansowania projektu.

KHNP podkreśliło, że rozwiązania technologiczne i możliwości koncernu w obszarze realizacji tego typu projektów sprawdziły się przy budowie elektrowni Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. "Korea Południowa zaoferuje stronie polskiej podobne przedsięwzięcie, na preferencyjnych warunkach" - zaznaczyła firma. Barakah to elektrownia składająca się z czterech bloków z koreańskimi reaktorami APR1400. Komercyjna eksploatacja pierwszego bloku rozpoczęła się w kwietniu 2021 r. Trwa rozruch drugiego bloku. Budowa dwóch pozostałych dobiega końca.

KHNP należy do państwowego koncernu Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Jest operatorem wszystkich 24 działających w Korei Płd. reaktorów, w tym dwóch najnowszych APR1400, które - zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - zamierza zaproponować Polsce. W Korei Płd. różnych fazach budowy są cztery dalsze APR1400. Pierwszy z nich - blok Shin Hanul 1 ma już zgodę na eksploatację, zakończył się już pierwszy załadunek paliwa, a początek komercyjnej eksploatacji jest planowany na połowę 2022 r.

Budowa reaktorów w Polsce

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ), Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Koreański APR 1400 spełnia te wymagania. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

Kilka dni temu wstępną, niewiążącą ofertę złożył francuski EDF. Oferta obejmuje budowę i eksploatację czterech lub sześciu reaktorów EPR w 2-3 lokalizacjach.

W lutym 2021 r. weszła w życie polsko-amerykańska międzyrządowa umowa ws. "współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Rzeczpospolitej Polskiej". Na jej mocy firmy Westinghouse i Bechtel przedstawią w ciągu 18 miesięcy polskiemu rządowi ofertę w oparciu o reaktor AP1000 Westinghouse.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polskie firmy idą w atom

We wrześniu KGHM podpisał z amerykańską firmą NuScale memorandum w sprawie budowy małych reaktorów jądrowych. Pierwszy ich zespół miałby powstać w horyzoncie 2029 r.

Wcześniej wspólny projekt budowy reaktorów BWRX amerykańsko-japońskiej firmy GE-Hitachi Nuclear Energy ogłosiły chemiczny koncern Synthos i energetyczny ZE PAK. Porozumienia ws. ewentualnej współpracy przy wykorzystaniu technologii jądrowych podpisały z Synthosem Ciech i PKN Orlen. Również w czwartek porozumienie o współpracy z NuScale podpisał Unimot. Jak poinformowała firma, jej zadanie to promowanie SMR, poszukiwanie lokalnych partnerów oraz koordynowanie współpracy z polskimi jednostkami badawczymi.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości