Trzy miliardy na pomoc firmom gazowym. Bruksela dała zielone światło

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Sejm za zamrożeniem cen gazu
Sejm za zamrożeniem cen gazuTVN24
wideo 2/6
TVN24Sejm za zamrożeniem cen gazu

Zatwierdziliśmy polski program o wartości trzech miliardów euro na wsparcie firm działających na polskim rynku gazu w kontekście wojny Rosji z Ukrainą - podała w czwartek Komisja Europejska. W ramach tego środka pomoc będzie miała formę pożyczek preferencyjnych

Polska zgłosiła Komisji Europejskiej program wsparcia w wysokości 3 mld euro dla firm działających na polskim rynku gazu. Będą mogły z niego skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa oraz duże firmy działające na polskim rynku gazu, w szczególności sprzedawcy oraz podmioty prawnie zobowiązane do sprzedaży gazu ziemnego na rynku giełdowym.

Instytucje kredytowe i inne instytucje finansowe są wyłączone z programu.

W ramach tego środka pomoc będzie miała formę pożyczek preferencyjnych. Wsparcie będzie udzielane i administrowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Program zgodny z warunkami

Komisja stwierdziła, że polski program jest zgodny z warunkami określonymi w tzw. tymczasowych ramach kryzysowych.

W szczególności: termin zapadalności pożyczek nie przekroczy sześciu lat; obniżone stopy procentowe są zgodne z minimalnymi poziomami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych; oraz wsparcie zostanie udzielone nie później niż 31 grudnia 2023 r.

Komisja stwierdziła, że polski program jest "niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego". Na tej podstawie Komisja zatwierdziła środek pomocy zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości