Bruksela zadowolona z Polski. Zamknęła procedurę w sprawie podatków

Z kraju

Wicepremier Morawiecki o uszczelnieniu VATtvn24
wideo 2/5

Komisja Europejska poinformowała zamknięciu prowadzonego wobec Polski postępowania w sprawie wdrożenia unijnych przepisów, których celem jest uszczelnienie systemu podatkowego. Jak podano, nasz kraj wdrożył odpowiednie regulacje.

Chodzi o dyrektywę o obowiązkowej automatycznej wymianie informacji w dziedzinie opodatkowania pomiędzy państwami członkowskimi z grudnia 2015 roku. Unia Europejska przyjęła ją w konsekwencji ujawnienia tak zwanej afery LuxLeaks, która pokazała, że przez wiele lat władze Luksemburga umożliwiały ponad 300 koncernom płacenie bardzo niskich podatków. Przepisy mają służyć ukróceniu zjawisk transgranicznego unikania opodatkowania, agresywnego planowania podatkowego oraz szkodliwej konkurencji podatkowej. Pierwsza wymiana informacji między wszystkimi organami podatkowymi UE ma nastąpić we wrześniu bieżącego roku.

Zamknięcie postępowań

W czwartek KE ogłosiła, że przyjmuje z zadowoleniem wdrożenie tych regulacji przez Czechy, Grecję, Węgry i Polskę. W związku z działaniami władz tych krajów KE podjęła decyzje o zamknięciu postępowań o naruszenie prawa UE. Jednocześnie KE postanowiła przejść do drugiego etapu procedury wobec Bułgarii, Cypru i Portugalii, ponieważ państwa te nie dokonały zgłoszenia wdrożenia przepisów UE. Kraje te mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock