Kazachstan zawiesza import benzyny z Rosji

Z kraju

ShutterstockAstana chce chronić swój rynek wewnętrzny

Kazachstan poinformował w czwartek, że zawiesza na 45 dni import z Rosji benzyny i oleju napędowego, których zakup stał się korzystniejszy niż paliw krajowych z racji spadku wartości rubla. Astana chce chronić w ten sposób swój rynek wewnętrzny.

Od 5 marca do 20 kwietnia roku 2015 zakazany jest import do Kazachstanu benzyny i oleju z Rosji - powiadomiło kazachskie ministerstwo energetyki na swej stronie internetowej.

Dlaczego?

Kazachstan, jak pisze AFP, już wcześniej wyrażał zaniepokojenie napływem od początku roku rosyjskiej benzyny, która znacznie potaniała z powodu spadku wartości rubla; rosyjska waluta straciła w tym roku niemal połowę swej wartości w stosunku do dolara, na czym zaważyły zachodnie sankcje i spadek cen ropy naftowej. Ministerstwo energetyki wyrażało zwłaszcza obawy, by to nie doprowadziło do zamknięcia rafinerii ropy w Kazachstanie, kraju bogatym w węglowodory, który produkuje dwie trzecie konsumowanych przez siebie źródeł energii.

Kryzys

Dewaluacja rubla i spadek cen ropy naftowej spowodowały też obniżenie wartości walut w kilku innych poradzieckich republikach. Azerbejdżan - kolejne państwo bogate w ropę - zdewaluował pod koniec lutego swą walutę, manata, o 33,5 proc. względem dolara amerykańskiego.

Ropa coraz tańsza, paliwa teżTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock