Katowicki Holding Węglowy z zyskiem za wrzesień. Na koniec roku "dwucyfrowa" strata

Z kraju

TVN24 Jednym z najważniejszych założeń programu była poprawa efektywności

Katowicki Holding Węglowy (KHW) dzięki programowi naprawczemu odnotował dodatni wynik finansowy za wrzesień – 12 mln zł netto – podał w środę prezes spółki Zygmunt Łukaszczyk. Według prognoz, cały rok spółka zamknie "maksymalnie dwucyfrową" stratą.

- Zapisy programu naprawczego zostały zrealizowane i dały spore efekty - oświadczył Łukaszczyk podczas konferencji prasowej. Dzięki programu naprawczemu redukcja kosztów w 2016 r. w porównaniu z 2014 r. ma wynieść 460 mln zł netto. To o 60 mln zł więcej niż zakładał plan.

Płynność bez zagrożeń

Łukaszczyk zapewnił, że płynność Holdingu nie jest obecnie zagrożona, a pracownicy mogą być spokojni o wypłaty. Zaznaczył, że kondycja spółki w kolejnych miesiącach będzie zależała przede wszystkim od cen węgla, w przypadku dalszych spadków na światowych rynkach konieczna będzie dalsza „twarda restrukturyzacja” i optymalizacja kosztów. Łukaszczyk przypomniał, że realizując program naprawczy spółka zoptymalizowała koszty, zatrudnienie, majątek i wydobycie. W 2015 r. zatrudnienie w KHW zostanie zredukowane o 2,5 tys. osób, czyli ponad 15 proc. załogi, przy utrzymaniu wydobycia na poziomie z 2014 r. Sytuację płynnościową KHW poprawiła sprzedaż Zakładu Energetyki Cieplnej spółce DK Energy. Wartość transakcji, która po zgodzie właściciela i UOKiK ma być sfinalizowana w najbliższy piątek wynosi powyżej 250 mln zł. Dokładnej kwoty uzyskanej z tej prywatyzacji KHW nie podaje, powołując się na tajemnicę handlową. KHW chce też sprzedać kilka innych swoich spółek.

Na prostą

Holding poprawił też kondycję m.in. dzięki wyegzekwowaniu należności z firm ubezpieczeniowych - ponad 70 mln zł. Kolejne dziesiątki milionów zł są ciągle przedmiotem sporu z ubezpieczycielami. - Wyprowadziliśmy spółkę na prostą, ale ona wymaga jeszcze bardzo dobrego kierowania i optymalizowania kosztów - podkreślił prezes. Wrzesień jest pierwszym miesiącem tego roku, w którym wynik finansowy netto KHW jest dodatni. Choć za październik prognozowany jest wynik na poziomie 65 mln zł, spółka ciągle zmniejsza straty poniesione w pierwszych ośmiu miesiącach br. Według prognoz cały rok KHW zamknie „maksymalnie dwucyfrową” stratą. Wynik EBITDA (czyli zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji) na koniec 2015 r. wyniesie 597 mln zł na plusie. W kolejnych miesiącach spółka ma w dalszym ciągu zmniejszać stratę. „Na koniec 2016 r. mamy już, prognozowany w oparciu o te działania ograniczenia kosztów, wynik na dobrym poziomie” - powiedział Łukaszczyk.

Plan naprawczy

Zgodnie z programem naprawczym KHW zaoszczędzi ponad 200 mln zł rocznie dzięki przekazaniu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń przynoszącego olbrzymie straty ruchu Boże Dary (część kopalni Murcki-Staszic), a wraz z nim kilkuset pracowników. Planowana na koniec roku redukcja zatrudnienia o 2,5 tys. osób (do poziomu ok. 14 tys. pracowników) oznacza zmniejszenie kosztów wynagrodzeń o blisko 250 mln zł na rok. Dzięki przyjętemu planowi naprawczemu udało się uzgodnić nowy harmonogram spłat obligacji z instytucjami finansowymi. W efekcie zawartego porozumienia zwiększono program obligacji o 200 mln zł. Jednym z najważniejszych założeń programu była poprawa efektywności. W 2014 wynosiła ona 667 ton na rok na zatrudnionego. Obecnie, mimo redukcji zatrudnienia, Holding wydobywa tyle samo węgla co w 2014 r. (ok. 10,5 mln ton) i efektywność wzrosła do 702 ton za pracownika. W przyszłym roku ma to być już ponad 750 ton, a w 2020 r. - 868. Wtedy zatrudnienie w KHW ma spaść poniżej 12 tys. osób. Łukaszczyk zaznaczył, że ważne jest nie tyle ilość wydobywanego węgla; spółka stawia na najlepszy jakościowo, a więc i najdroższy węgiel.

Przyszłość w energetyce?

Prezes był pytany na konferencji o ewentualne plany powiązania w przyszłość KHW z energetyką. Łukaszczyk odpowiedział, że spółka chce znaleźć partnera strategiczno-finansowego, co dla Holdingu byłoby swoistą „ucieczką do przodu”. Łukaszczyk dodał, że rozpatrywane są trzy możliwe formuły: podwyższenie kapitału KHW przez inwestora, konwersja wierzytelności na kapitał lub integracja z inwestorem w oparciu o spółkę specjalnego przeznaczenia. Która z tych opcji zostanie uznana za najlepszą ma okazać się w najbliższych dniach. Prezes wskazał, że dotychczasowe rozmowy z potencjalnym partnerem są już zaawansowane, jeśli chodzi o analizę KHW. Zlecono już wycenę tej spółki. KHW SA jest jedną z trzech największych spółek zajmujących się wydobyciem węgla kamiennego w Polsce. Kopalnie Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła, Wieczorek i Wujek dostarczają węgiel odbiorcom przemysłowym i komunalnym. Wynik finansowy netto KHW za pierwsze półrocze br. wyniósł minus 109,5 mln zł.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24