Na Dominikanę i do Włoch. Ważny port lotniczy z nowymi połączeniami

Z kraju

tvn24W letnim rozkładzie lotów prawie 100 tras z Katowic

Z 36 połączeń regularnych oraz 60 czarterowych będą mogli korzystać pasażerowie Katowice Airport we wprowadzonym w nocy z soboty na niedzielę letnim rozkładzie lotów.

W letniej siatce połączeń z Katowic, która będzie obowiązywała do 29 października, przewidziano loty do 24 państw w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. Zarządzające katowickim lotniskiem Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (GTL) prognozuje, że w tym roku obsłuży rekordowe 3,3 mln pasażerów w ruchu całkowitym, wśród nich ok. 1,2 mln w ruchu czarterowym.

Do 16 państw

W ruchu rozkładowym z Katowice Airport w sezonie lato 2016 będzie można polecieć do 16 państw. W siatce pojawią się trzy nowości. Największy bazowy przewoźnik w Katowicach, Wizz Air, uruchomi połączenie do Liverpoolu (pierwszy rejs 29 marca, loty we wtorki, czwartki i soboty) oraz do Alghero na Sardynii (rejsy w każdą sobotę od 18 czerwca do 17 września). Z kolei Ryanair od 2 maja do 24 października będzie latał w każdy poniedziałek na grecką wyspę Korfu.

W tym sezonie letnim osiem tras regularnych z Pyrzowic oferowanych będzie do Wielkiej Brytanii (Belfast, Birmingham, Bristol, Doncaster-Sheffield, Glasgow, Liverpoolu i na dwa londyńskie lotniska Stansted oraz Luton), pięć do Niemiec (Dortmund, Dusseldorf, Frankfurt, Frankfurt-Hahn, Kolonia-Bonn) i również pięć do Włoch (Alghero, Bolonia, Mediolan-Bergamo, Rzym-Ciampino, Neapol).

Trzy trasy regularne z Katowic powiodą do Norwegii (Bergen, Oslo-Torp, Stavanger), dwie do Holandii (Eindhoven i Maastricht-Aachen), po dwie do Szwecji (Malme, Sztokholm-Skavsta) i Grecji (Chania i Korfu), a po jednym kierunku do Hiszpanii (Barcelona), Irlandii (Dublin), na Cypr (Larnaka), Bułgarii (Burgas), Izraela (Tel-Awiw), Ukrainy (Kijów), Gruzji (Kutaisi) i Francji (Paryż-Beauvais). Wykonywane będzie też jedno połączenie krajowe do Warszawy.

Nowości na wakacje

W siatce czarterowej nowości będą cztery: hiszpańska Almeria i wyspa Minorka, grecka wyspa Evia oraz Punta Cana na Dominikanie. Ta ostatnia będzie pierwszym, dalekodystansowym kierunkiem czarterowym obsługiwanym z polskiego portu regionalnego. Inauguracyjny, bezpośredni rejs szerokokadłubowego, 285-miejscowego Boeinga 767-300 holenderskiej linii lotniczej TUIFly z Katowice Airport na Karaiby zaplanowano na 7 lipca.

Najbogatsza oferta wylotów wakacyjnych z Katowice Airport dotyczy Grecji, dokąd będzie można polecieć na dziewiętnaście lotnisk. Do Hiszpanii przewoźnicy czarterowi będą latach na dwunastu trasach. Po cztery kierunki dostępne będą do Turcji oraz Włoch, po trzy na Cypr i do Egiptu. Po dwie trasy dostępne będą do Albanii, Bułgarii, Portugalii i Tunezji, po jednej - do Izraela, Czarnogóry, Chorwacji, Maroka, Gruzji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i na Dominikanę.

Rozbudowa

- Od 2008 r. konsekwentnie realizujemy plan rozbudowy infrastruktury Katowice Airport, jednocześnie ściśle współpracujemy z naszymi partnerami liniami lotniczymi, touroperatorami i biurami podróży. Efektem tej współpracy jest rozwijająca się z każdym sezonem siatka połączeń, wzrost liczby obsługiwanych pasażerów oraz operacji lotniczych - podkreślił prezes GTL Artur Tomasik.

Przypomniał, że z perspektywy funkcjonowania baz linii lotniczych lotnisko oferuje rozwinięte zaplecze m.in. dużą ilością stanowisk postojowych i infrastrukturą do obsługi technicznej statków powietrznych. Realizację z Pyrzowic bezpośrednich rejsów na najdłuższych trasach umożliwia nowa droga startowa o długości 3200 metrów – to dzięki niej w ofercie lotów z Katowic pojawią się bezpośrednie loty na Dominikanę.

Oprócz tego w ubiegłym roku lotnisko oddało do użytku terminal przylotowy C; w maju br. zakończy się natomiast generalny remont terminalu odlotów A. W maju oddany zostanie też nowy terminal cargo wraz z infrastrukturą towarzyszącą; trwać będzie inwestycja związana z przekształceniem starej drogi startowej w drogę kołowania oraz dostosowaniem pola manewrowego lotniska do II kategorii operacji lotniczych.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpocznie budowę nowej wieży kontroli ruchu lotniczego, a spółka Chopin Airport Development na podstawie umowy franczyzowej z Marriott International rozpocznie budowę hotelu pod marką Moxy.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24