Gastronomia z nowym obowiązkiem

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Kasy fiskalne online. Firmy mogą strać się o przedłużenie terminu
Kasy fiskalne online. Firmy mogą strać się o przedłużenie terminuTVN24
wideo 2/5
TVN24Kasy fiskalne online. Firmy mogą strać się o przedłużenie terminu

Według przepisów firmy z branży gastronomicznej, usług krótkotrwałego zakwaterowania oraz sprzedaży węgla i koksu od 1 stycznia powinny stosować kasy fiskalne online. Przedsiębiorcy mogli do końca minionego miesiąca starać się o przedłużenie terminu na instalację takiej kasy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zgodnie z ustawą VAT przedsiębiorcy z branży gastronomicznej usług krótkotrwałego zakwaterowania oraz sprzedaży węgla i koksu mają obowiązek kupienia kas online. Pierwotnie miało to nastąpić 30 czerwca 2020 r. Z powodu pandemii wywołanej przez koronawirusa i związanych z tym skutków, które szczególnie dotknęły m.in. branżę gastronomiczną, resort finansów wydłużył czas na instalowanie kas online w tych branżach do 1 stycznia 2021 r.

Wniosek o przedłużenie terminu

Jak niedawno informowało Ministerstwo Finansów, przedsiębiorcy przygotowali się do zmiany, ponad 85 proc. punktów gastronomicznych zostało zaopatrzonych w odpowiednie urządzenia. Niemniej firmom, które znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji, resort pozwolił wnioskować o przedłużenie terminu na zakup kas. Należało w nich wskazać termin, w którym nastąpi zakup kasy.

Indywidualne decyzje w tych sprawach podejmują naczelnicy urzędów skarbowych. Zgodnie z art. 48 par. 1 Ordynacji podatkowej organ podatkowy może, na wniosek podatnika, odraczać terminy przewidziane w przepisach podatkowych, jeśli jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

"Decyzja urzędu skarbowego wydawana w tym zakresie ma charakter uznaniowy i opiera się na analizie indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Zgodnie z art. 139 par. 1 i 2 Ordynacji podatkowej urząd skarbowy załatwia taką sprawę najpóźniej w ciągu miesiąca od dnia rozpoczęcia postępowania" - przypominało MF.

Rozwiązanie to nie było jednak pozytywnie oceniane przez przedstawicieli branży gastronomicznej.

- Każdy z przedsiębiorców musi się stawić osobiście, napisać pismo, umotywować, dlaczego i na jaki okres chce to przesunąć w czasie (...) Taka jedna decyzja parlamentu spowodowałaby, że urzędy nie byłyby zasypane indywidualnymi wnioskami - ocenił Robert Gołębiewski z kawiarni Coffilm we Wrocławiu w rozmowie z TVN24.

Dziewiątego grudnia grupa posłów Koalicji Obywatelskiej złożyła projekt ustawy dotyczący odsunięcia w czasie terminu wprowadzenia obowiązku stosowania kas fiskalnych online dla wybranych grup podatników. Politycy opozycji w dokumencie zaproponowali, by termin ten został przesunięty o kolejne 12 miesięcy. 16 grudnia projekt został skierowany do konsultacji.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości