Przez telefon chcą rejestrować prepaidy. Nie daj się oszukać

Z kraju

ShutterstockOszuści podszywają się pod operatorów

Koniec anonimowego posiadania kart prepaid próbują wykorzystać oszuści. Osoby podszywające się pod operatorów dzwonią i próbują wyłudzić dane - donoszą eksperci portalu Niebezpiecznik. Tymczasem żaden z operatorów nie przewiduje możliwości rejestracji drogą telefoniczną.

Od poniedziałku 25 lipca, w związku z wejściem w życie ustawy antyterrorystycznej, każdy kto kupi kartę prepaid musi ją zarejestrować u operatora. Podobnie jest z kartami kupionymi wcześniej. Czas na ich zarejestrowanie upływa 1 lutego 2017 roku.

Według operatorów rejestracja może dotyczyć ponad 20 mln kart.

Próba oszustwa

Zmiany w przepisach próbują wykorzystać oszuści. Niebezpiecznik podaje historię jednego z czytelników, który otrzymał tajemniczy telefon z prośbą o podanie danych w celu zarejestrowania numeru.

Osoba dzwoniąca przedstawiła się jako przedstawiciel operatora. Zacytowała fragment ustawy antyterrorystycznej. a następnie zapytała właściciela numery, czy mogłaby przeprowadzić rejestracje numeru. Oszuści nie wiedzieli, że numer jest już zarejestrowany.

Właściciel numeru odmówił podanie jakichkolwiek danych i wtedy rozmowa została raptownie zakończona.

Rejestracja pre-paid

Rozmowa prawdopodobnie była próbą oszustwa.

- Nie ma możliwości rejestracji karty prepaid przez telefon. Nie dzwonimy do klientów w tej sprawie - oświadczył rzecznik Orange Wojciech Jabczyński w rozmowie z Niebezpiecznikiem.

Taka możliwość jest istnieje jedynie w salonach Orange Polska oraz w sieci sprzedaży Saturn oraz Media Markt.

Podobnie jest u innych operatorów. Kartę prepaid można zarejestrować w czasie wizyty w salonie lub w siedzibie partnera. Tak jest w przypadku Plusa i Playa. Niektórzy operatorzy dopuszczają rejestrację online, za pomocą kuriera, a nawet korespondencyjnie. To możliwość, która przysługuje klientom: T-Mobile, Heyah, TuBiedronka, Virgin Mobile oraz Mobile Vikinngs.

Zobacz materiał "Faktów" TVN (25.07.2016):

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock