Z kraju

Z Karty Dużej Rodziny korzysta już 1,2 mln osób

Z kraju

ShutterstockKarta Dużej Rodziny ma pomagać wielodzietnym rodzinom

Około 1,2 mln Polaków żyjących w rodzinach wielodzietnych ma Kartę Dużej Rodziny, dzięki której może korzystać ze zniżek w około 8 tys. placówek. Do programu przystąpiło już 850 firm i instytucji - poinformował w czwartek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Dziś do grona partnerów karty dołączyły nowe podmioty z kilku sektorów.

Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny - wprowadzoną w czerwcu ubiegłego roku najpierw na mocy rządowego programu, a od początku tego roku na podstawie ustawy – honoruje ok. 850 firm i instytucji w całym kraju.

Kto jeszcze?

W czwartek do grona dotychczasowych partnerów dołączyły nowe podmioty z kilku sektorów: bankowego, ubezpieczeniowego i paliwowego oraz m.in. sieć sklepów z artykułami agd i rtv, operator telefonii komórkowej, producent produktów żywnościowych dla dzieci i dostawca energii. Do programu przystąpił także Teatr Powszechny w Warszawie, w siedzibie którego odbyła się uroczystość. Karta, jak przypominał w czwartek minister pracy i polityki społecznej, opiera się na kilku filarach – rządowym, samorządowym i biznesowym. Wskazywał, że zaangażowanie partnerów biznesowych w akcję jest niezwykle istotne. - Do programu przystępują ci, którzy chcą pomagać rodzinom wielodzietnym; to elitarna grupa - podkreślał Kosiniak-Kamysz.

Oto lista: Koleje Wielkopolskie, towarzystwo ubezpieczeń Link4, NUTRICIA Polska oferująca żywność dla niemowląt i dzieci, Deutsche Bank Polska, hurtownia internetowa TakTuTanio.pl, sieć sklepów Partner AGD RTV, sieć telefonii komórkowej T-Mobile, PKN Orlen, Teatr Powszechny oraz Energa.

Dla kogo?

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest rodzinie, która utrzymuje przynajmniej trójkę dzieci. Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat, jeśli się uczą. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód. Karta umożliwia zniżki przy zakupach, obniża także koszty rachunków za usługi telekomunikacyjne czy bankowe; pozwala na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach. Więcej informacji oraz pełną listę rabatów można znaleźć na stronie www.rodzina.gov.pl.

Co dokładnie?

Koleje Wielkopolskie oferują zniżkę 20 zł od ceny nominalnej na zakup Karty Wielkopolskiej; Link4 oferuje zniżkę 50 proc. na zakup ubezpieczenia komunikacyjnego NNW oraz 30 proc. zniżki na zakup ubezpieczenia mieszkaniowego OC; Nutricia Polska przyznaje 5 proc. rabatu na zakup produktów Bobovita, Bebiko, Bebilon dostępnych w sklepie internetowym mamyzakupy.pl; Deutsche Bank Polska oferuje preferencyjne oprocentowanie kredytów gotówkowych na poziomie 7,99 proc. oraz całkowite zniesienie prowizji za ich udzielenie; hurtownia internetowa TakTuTanio.pl, oferuje ulgę cenowa w postaci rabatu 20 proc. na odzież ze sklepu internetowego; Partner RTV/AGD oferuje 5 proc. rabatu na cały asortyment agd i rtv; T-Mobile oferuje 20 proc. rabatu na cały okres umowy i naliczany jest co miesiąc od opłaty miesięcznej; PKN Orlen oferuje rabat 5 gr. przy zakupie 1 litra zwykłego paliwa, rabat 20 proc. na zakupy produktów gastronomicznych; Teatr Powszechny oferuje dla osób dorosłych bilet ze zniżką w wysokości 20 złotych, a dla dzieci i młodzieży uczącej się bilety w cenie 25 zł na każdy spektakl; Energa oferuje 15 proc. rabatu od cen energii elektrycznej.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock