Karpiński o następcy: głównym zadaniem restrukturyzacja górnictwa

Z kraju


Restrukturyzacja sektora górniczego to największe wyzwanie, które pozostawiam mojemu następcy - ocenił w poniedziałek ustępujący ze stanowiska minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Jeszcze dziś premier Ewa Kopacz ma poinformować, kto będzie nowym ministrem skarbu.

- To największe wyzwanie dla polskiej gospodarki, największe wyzwanie gospodarcze dla rynku pracy na Śląsku, największe wyzwanie dla obrony tego, co jest fundamentem naszego bezpieczeństwa energetycznego, czyli energetyki opartej o węgiel - mówił Karpiński.

Zaznaczył, że wybór nowego ministra jest domeną szefowej rządu.

Na przyszłość

Pytany przez dziennikarzy, co by rekomendował osobie, która obejmie po nim stery w resorcie skarbu, Karpiński odparł, że rekomendowałby to, co sam by zrobił.

- Moje rekomendacje są oczywiste, (...) od 2007 r. ministerstwo konsekwentnie realizuje określony program, czy to prywatyzacyjny, czy inwestycyjny - powiedział Karpiński.

W środę, z funkcji w rządzie zrezygnowali ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński, wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera odchodzi Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki (pozostaje szefem KPRM). Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu podjął też Radosław Sikorski. To efekt m.in. ujawnienia akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej.

Autor: mn / Źródło: PAP