Z kraju

KW jak LOT? Rozmowy z KE o pomocy dla kopalń "trudne, ale bardzo konstruktywne"

Z kraju

KW S.A.Zakończenie procesu tworzenia tzw. Nowej KW do końca września przewiduje porozumienie zawarte 17 stycznia między stroną rządową a górniczymi związkami

Negocjacje z KE ws. notyfikowania dozwolonej pomocy publicznej nigdy nie są łatwe, bo stoi ona na straży konkurencyjności - mówi szef MSP Włodzimierz Karpiński. Minister liczy na sprawne wyjaśnianie wątpliwości z KE ws. pomocy publicznej dla Kompanii Węglowej.

- Negocjacje z Komisją Europejską w zakresie notyfikowania dozwolonej pomocy publicznej nigdy nie są łatwe, bo Komisja Europejska stoi na straży konkurencyjności. Gdyby było inaczej, to silne gospodarki wspierałyby swoje niewydolne gałęzie przemysłowe czy niewydolne biznesy i tak naprawdę polityka spójności Unii Europejskiej tym samy ległaby w gruzach - podkreślił w rozmowie z PAP minister skarbu.

Jak z LOT-em

- To są sytuacje trudne. Mamy doświadczenie (w tym zakresie), jeśli chodzi o LOT. Było podobnie - bardzo trudno. Jest to (taka pomoc publiczna - PAP) weryfikowane bardzo szczegółowo. Nasze doświadczenia przy LOT pokazują, że sprawność wyjaśniania wątpliwości po stronie polskiej była doceniona, bo szybko dostaliśmy decyzję o dozwolonej pomocy publicznej w tamtym przypadku. Ufam, że w tym będzie podobnie - zaznaczył Karpiński. Szef resortu skarbu podtrzymał, że jest zwolennikiem konsolidacji energetyki, bo to leży w interesie naszego kraju, bezpieczeństwa energetycznego. - I w interesie polskiego konsumenta, czy to gospodarstwa domowego, czy polskiej gospodarki, która dynamicznie się rozwija. A będzie się rozwijała, jeśli będzie miała konkurencyjne ceny energii. W drugim półroczu będziemy przedstawiali wyniki tych analiz (ws. konsolidacji energetyki - PAP) - mówił.

KE zgodzi się na pomoc?

Wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk mówił w połowie kwietnia, że do końca czerwca powstanie tzw. Nowa Kompania Węglowa. Oznacza to, że do końca czerwca do Nowej KW zostanie przekazanych jedenaście kopalń KW lub ich części. Zakończenie procesu tworzenia tzw. Nowej KW do końca września przewiduje porozumienie zawarte 17 stycznia między stroną rządową a górniczymi związkami po związkowych protestach w górnictwie. Styczniowe porozumienie zakłada m.in. przekazanie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych 11 zakładów do założonej przez Węglokoks nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej. Pełnomocnik rządu ds. górnictwa ocenił w połowie kwietnia, że rozmowy z Komisją Europejską ws. notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń, które trafią do SRK przebiegają "bardzo konstruktywnie". - Mieliśmy do tej pory trzy spotkania. Otrzymaliśmy szczegółowe pytania z KE, mamy czas do końca kwietnia na odpowiedź. Najprawdopodobniej pod koniec kwietnia dojdzie do czwartego spotkania w Brukseli - mówił. - W trakcie spotkań przedstawiciele KE wykazują zrozumienie dla argumentacji przedstawianej przez stronę polską (...) Współpraca układa się bardzo dobrze, co pozwala sądzić, że KE sprawnie będzie procedowała nad wnioskiem notyfikacyjnym - dodał wówczas wiceminister.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KW S.A.

Pozostałe wiadomości