Co czeka polską energetykę do 2030 roku? Karpiński: "będzie oparta na naszym węglu"

Z kraju

www.pgegiek.plProgram dotyczacy polityki energetycznej jest w trakcie konsultacji

- Wysiłki władz skoncentrowane są na tym, żeby bezpieczny system energetyczny działał w oparciu o nasze naturalne zasoby węgla – powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński, który w piątek uczestniczył w uroczystości wręczenia nagród Opolskiej Izby Gospodarczej. Zapowiedział, że ostateczna decyzja ws. kształtu rządowego programu dotyczącego polityki energetycznej ma być znana na przełomie 2017/2018 roku.

Karpiński tłumaczył, że obecnie rządowy program dot. polityki energetycznej, obowiązujący do 2030 roku, jest w trakcie konsultacji międzyresortowych. Podał, że ostateczną decyzję ws. kształtu tego programu podejmie minister gospodarki.

Polski węgiel

Podkreślił, że obecnie wysiłki władz skoncentrowane są na tym, żeby bezpieczny system energetyczny działał w oparciu o nasze naturalne zasoby węgla, czego dowodem jest np. budowa dwóch nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole. - Budujemy pięć tysięcy megawatów najnowocześniejszych w Europie, spełniających "najtwardsze" reżimy środowiskowe mocy wytwórczych z węgla kamiennego i brunatnego. Te najnowsze, najnowocześniejsze siłownie będą zużywały około 11 mln ton węgla, polskiego węgla - mówił minister. Pytany czy nie obawia się, iż duże inwestycje realizowane obecnie w sektorze energetycznym, takie jak np. rozbudowa Elektrowni Opole, wpłyną negatywnie na kondycję finansową tego sektora, Karpiński mówił, że interesem polskiej gospodarki jest „zapewnienie po pierwsze bezpieczeństwa dostaw energii, po drugie – optymalnej ceny, która pozwoli na utrzymanie tego dynamicznego wzrostu gospodarczego”. - Przez ostatnie siedem lat skumulowany wzrost gospodarczy w Polsce to jest ponad 20 procent przy średniej unijnej około zera. To pokazuje, że ta gospodarka jest efektywna. Żaden odpowiedzialny zarządca, a tym bardziej właściciel, nie będzie się godził na rozwiązania nieracjonalne gospodarczo - uznał. Karpiński uczestniczył w piątek w Opolu w uroczystości wręczenia nagród Opolskiej Izby Gospodarczej - Kryształowego, Platynowych, Złotych i Srebrnych Laurów Umiejętności i Kompetencji oraz nagrody specjalnej - statuetki Opolskiego Orła Księcia Jana Dobrego, którą odebrała w piątek w Opolu unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbieta Bieńkowska. Karpiński uhonorowany został natomiast Kryształowym Laurem Umiejętności i Kompetencji.

Będzie nowy blok w Elektrowni Łagisza. Dołożą się Inwestycje RozwojoweTVN24 Biznes i Świat

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.pgegiek.pl