"Temat uszczelnienia się nie pojawiał". Kolejny świadek przed komisją od VAT

Z kraju

Jene: temat uszczelnienia się nie pojawiałtvn24
wideo 2/4

Na komisji "Przyjazne Państwo" temat uszczelnienia systemu podatkowego nie pojawiał się - wynika z zeznań byłego doradcy tej komisji Karola Jenego, złożonych w środę przed komisją śledczą do spraw VAT.

Jene był bliskim współpracownikiem szefa Komisji "Przyjazne Państwo" Janusza Palikota, a w latach 2011-2015 dyrektorem klubu parlamentarnego jego ugrupowania.

Uszczelnienie systemu podatkowego

Podczas przesłuchania w środę Jene poinformował, że jego zadaniem w Komisji "Przyjazne Państwo" było "przygotowanie zaplecza eksperckiego, które pełniło funkcję doradczą". Pytany o to, czy w trakcie prac komisji były poruszane kwestie związane z uszczelnieniem systemu podatkowego odpowiedział, że nie pamięta tego terminu. - Nie byliśmy wówczas alarmowani. W ogóle ten temat uszczelnienia systemu podatkowego się nie pojawiał - powiedział Karol Jene. Przyznał, że czasami pojawiały się rozbieżności między rozwiązaniami proponowanymi przez przedstawicieli ministerstw a Komisję. - Niektóre resorty zgłaszały zastrzeżenia do projektów ustaw, nad którymi procedowała komisja "Przyjazne Państwo" - tłumaczył. Dodał, że "bywały to zastrzeżenia dotyczące także projektów ustaw związanych z podatkami".

Spotkania w KPRM

Powiedział, że nie pamięta, czy takie zastrzeżenia zgłaszała była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch, o co także był pytany. Świadek przyznał, że uczestniczył spotkaniach w gabinecie szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Sławomira Nowaka i w spotkaniach Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zaznaczył jednak, że nigdy nie był proszony o przedstawienie opinii. Pytany o to, czy wie coś o "nieformalnych" spotkaniach organizowanych w KPRM przez Nowaka, powiedział, że nic o nich nie wiedział, ani w nich nie uczestniczył. - Nie sądzę, żeby się one odbywały - oświadczył. - Spotykałem Sławomira Nowaka na korytarzu w Sejmie, albo czasem w KPRM. Mówiłem mu "dzień dobry", a on mi odpowiadał - poinformował Jene. Zaprzeczył też, by Nowak forsował czy wymuszał jakieś rozwiązania. - Wszystkie zmiany w projektach legislacyjnych związane z podatkami czy finansami musiały być przyjmowane jednomyślnie - powiedział.

Renata Hayder na komisji

Jene mówił, że Komisja "Przyjazne Państwo" była otwarta na parterów społecznych i że "współpracowało z nią około 160 organizacji, stowarzyszeń, kancelarii". Wskazał, że wśród nich było między innymi PwC czy KPMG. Powiedział również, że w spotkaniach Komisji uczestniczyła Renata Hayder, która była doradcą społecznym ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego i partnerką w firmie Ernst&Young. Dopytywany o szczegóły Jene wyjaśnił, że była ona może na 2-3 spotkaniach. Zaznaczył jednak, że nie pamięta by zabierała głos. Komisja Nadzwyczajna "Przyjazne Państwo" została powołana pod koniec 2007 roku i funkcjonowała do końca VI kadencji Sejmu, czyli do 2011 roku. Jene, jak zaznaczył, był jej stałym doradcą od lutego 2008 roku.

Drugi termin

Środowy termin był drugim wyznaczonym przez komisję śledczą terminem przesłuchania Jenego. Na pierwszy - 4 kwietnia br. - świadek nie stawił się. Komisję śledczą do spraw VAT powołano na początku lipca tego roku. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 roku do listopada 2015 roku. Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań między innymi członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

Autor: mb / Źródło: PAP