Z kraju

Karczewski o 500 zł na dziecko: bogaci, którzy sięgną po te pieniądze skompromitują się

Z kraju


Stanisław Karczewski zaapelował do najbogatszych Polaków, by powstrzymali się od korzystania z programu "Rodzina 500 plus". - Jeśli tego nie zrobią, skompromitują się - stwierdził marszałek Senatu w porannym programie w Radiu ZET.

Karczewski dopytywany, co to znaczy, że ktoś jest bogaty, odpowiedział, że nie zastanawiał się nad tym. - To ktoś taki, kto zarabia dużo więcej ode mnie - próbował się ratować polityk Prawa i Sprawiedliwości. - Apeluje do pana Romana Giertycha, który czeka na te 500 zł, żeby nigdy nie zgłosił się po te 500 złotych, bo się skompromituje. Wszyscy bogaci, którzy sięgną po te pieniądze się skompromitują - stwierdził gość Radia ZET.Pomoc od kwietnia

Zgodnie z wtorkową zapowiedzią premier Beaty Szydło, już od kwietnia 2016 roku ma obowiązywać dodatek 500 zł na drugie i kolejne dziecko bez względu na dochód rodziny.

Na pierwsze dziecko świadczenie będzie przysługiwało tylko wówczas, kiedy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 zł.

Dodatek ma przysługiwać także dla dziecka niepełnosprawnego. W takim wypadku próg dochodowy - na osobę w rodzinie - jest wyższy i wynosi 1,2 tys. złotych netto. Świadczenie będą mogli pobierać rodzice, opiekunowie prawni bądź opiekunowie faktyczni dziecka. Będzie ono też przysługiwało do czasu ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Jak zapewniła we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, w rządowym projekcie nie będzie korekty związanej z wprowadzeniem dodatkowego kryterium dochodowego dla osób, które mają bardzo dobrą sytuację materialną.

Czytaj więcej o projekcie 500+.

Oświadczenie majątkowe

W związku z poranną wypowiedzią Karczewskiego, by zrozumieć kim jest "osoba bogata", postanowiliśmy zajrzeć do oświadczenia majątkowego marszałka Senatu.

W oświadczeniu z sierpnia 2015 roku Stanisław Karczewski informuje, że posiada dom o powierzchni 160 m kw. i wartości 800 tys. zł (współwłasność z żoną) oraz mieszkanie o powierzchni 100 m. kw. o wartości ok. 300 tys. zł (współwłasność z żoną). Polityk Prawa i Sprawiedliwości ma też działkę o powierzchni 1 ha i wartości ok. 150 tys. zł.

Jako senator w okresie od stycznia do końca sierpnia 2015 roku otrzymał dietę w wysokości 17 tys. 311 zł i odprawę w wysokości 104 tys. 363 zł. Karczewski uzyskał także dochód z pracy w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą w wysokości 36 tys. 770 zł. Jak czytamy w oświadczeniu, Karczewski ma też samochód Toyotę Avensis z 2004 roku.

Wtorkowa konferencja szefowej polskiego rządu:

Beata Szydło: 500 zł na dziecko w kwietniu
Beata Szydło: 500 zł na dziecko w kwietniuTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości