Potężna kara dla Orange. Za wysyłanie SMS-ów

Z kraju

TVN24 BiSRozwój internetu hamuje. Alarmujący raport

Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył na Orange Polska kary pieniężne w łącznej wysokości 9,1 mln zł za wysyłanie SMS-ów marketingowych bez posiadania zgody klientów - wynika z komunikatu UKE. Firma zapowiedziała, że odwoła się od tej decyzji.

Jak ustalił URE w trakcie postępowania, z naruszeniem prawa telekomunikacyjnego do klientów zostało wysłanych łącznie ponad 3,8 mln wiadomości.

Postępowanie zostało zainicjowane skargą klienta Orange, który otrzymał za pośrednictwem wiadomości SMS niezamówione informacje marketingowe - podał urząd.

Orange ma przygotować rekompensaty

"Orange Polska nie wykazała, że posiadała utrwalone zgody udzielone przez swoich abonentów i użytkowników końcowych na otrzymywanie wiadomości o charakterze marketingowym, przy użyciu automatycznych systemów wywołujących" - napisano w komunikacie.

Jak dodano, spółka podjęła działania zmierzające do zadośćuczynienia klientom poprzez przyznanie im specjalnych bonusów - pakietów danych.

Decyzja nie jest prawomocna, ponieważ Orange może odwołać się do sądu. Jak poinformował nas rzecznik prasowy firmy Wojciech Jabczyński, spółka ma taki zamiar.

Autor: ah//bgr / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock