Przegląd prasy: Kapitał z zagranicy płynie do Polski

Z kraju

Mateusz Morawiecki chce przyciągnąć inwestorów nad WisłęTVN24 BiS
wideo 2/3

W pierwszym kwartale 2017 roku zarejestrowano prawie 2 tysiące nowych firm z udziałem kapitału zagranicznego. Szykuje się kolejny rekordowy rok - pisze "Puls Biznesu".

Z danych Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wynika, że w pierwszym kwartale 2017 roku powstało w Polsce 1,9 tys. nowych firm z obcym kapitałem (70 proc. to inwestorzy indywidualni). To więcej niż w analogicznym okresie rekordowego 2016 roku (1,7 tys.) i wyraźnie więcej niż w pierwszym kwartale 2015 roku (1,6 tys.)

Biznesowy lider

W tym roku liczba rejestracji firm z udziałem kapitału zagranicznego nadal wzrasta, mimo że w ubiegłym roku padł rekord wszechczasów (7,1 tys. rejestracji). Tym bardziej powinien cieszyć utrzymujący się trend - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Najwięcej firm z kapitałowym udziałem obcokrajowców powstało w woj. mazowieckim (45 proc.). Daleko w tyle są: małopolskie (12 proc.) i dolnośląskie (9 proc.). Prawie w ogóle nowy zagraniczny kapitał nie płynie do spółek w woj. opolskim (0,7 proc.), świętokrzyskim (0,5 proc.) czy warmińsko-mazurskim (0,5 proc.).

Biznesowym liderem od lat jest Warszawa (689 rejestracji w pierwszym kwartale). Na drugim miejscu jest Kraków (209), a na trzecim Wrocław (151). Ewenementem na skalę krajową jest ciągle mała podwarszawska miejscowość Wółka Kosowska (6 pozycja w Polsce), gdzie w trzy miesiąc utworzono 62 firmy z kapitałem zagranicznym. To głownie wietnamskie hurtownie odzieżowe - informuje "PB".

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock