Kamysz: jest najlepiej od czasu rozpoczęcia transformacji. Bezrobocie spada

Z kraju

sxc.huBezrobocie w lutym takie samo jak w styczniu

- Polska gospodarka jeszcze nigdy od rozpoczęcia transformacji nie zatrudniała tylu osób, co obecnie - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, szef resortu pracy. Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 12 proc., tyle samo co w styczniu - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Rok temu było to 13,9 proc.

- To już pewne, mamy długo oczekiwane ożywienie na rynku pracy. Polska gospodarka jeszcze nigdy od rozpoczęcia transformacji nie zatrudniała tylu osób, co obecnie. Po dobrych wynikach w ubiegłym roku, w nadchodzących miesiącach możemy się spodziewać dalszego spadku bezrobocia - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Bez zmian

Jak informuje ministerstwo, stopa bezrobocia w lutym wyniosła 12 proc. i nie zmieniła się w stosunku do stycznia. W pięciu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, w mazowieckim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim - bezrobocie spadło.

"To już drugi rok z rzędu kiedy bezrobocie w okresie zimowym nie rośnie, mimo ustania prac sezonowych. We wcześniejszych latach w lutym odnotowywano wzrost bezrobocia - od 0,2 do 0,5 pkt. proc" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Na koniec lutego w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 919,6 tys. osób. W porównaniu do lutego 2014 roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 336 tys. osób. Tak dużego spadku bezrobocia w ciągu roku nie było od 7 lat - informuje resort.

Będą zatrudniać?

Zdaniem ministerstwa firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. W lutym zgłosiły do służb zatrudnienia 95,1 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o blisko jedną trzecią więcej niż w styczniu. Liczba ofert wzrosła we wszystkich regionach. Najmocniej w województwie świętokrzyskim - aż o 74 proc.

- Na wsparcie osób szukających pracy zarezerwowaliśmy w tym roku 5,5 mld zł. To o blisko 0,5 mld więcej niż w ubiegłym roku. Dzięki nowemu wsparciu dla młodych, rodziców, opiekunów i osób 50+ oraz ożywieniu gospodarczemu jest szansa, że stopa bezrobocia w tym roku będzie jednocyfrowa - powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

"W ubiegłym roku z nowych instrumentów wsparcia skorzystało 19,6 tys. osób bezrobotnych. To m.in. bony zatrudnieniowe i na zasiedlenie, refundacja składek ZUS, granty na telepracę, świadczenia aktywizacyjne oraz trójstronne umowy szkoleniowe. Dodatkowo ponad 51 tys. osób otrzymało dotacje na start własnego biznesu, a 220 tys. wzięło udział w stażach u pracodawców. W sumie urzędy pracy w 2014 roku udzieliły wsparcia 505 tys. osób bezrobotnych" - podaje ministerstwo.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu