Kamiński: kontrole w spółkach Skarbu Państwa to akcja systemowa

Z kraju

Agencja Gazeta | Sławomik KamińskiRząd ponosi odpowiedzialność polityczną, za to co się dzieje w spółkach Skarbu Państwa - powiedział Kamiński

Kontrole w spółkach Skarbu Państwa to nie jest akcja doraźna, to akcja systemowa - powiedział w środę minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Jak dodał, kontrola będzie obejmowała ostatni rok rządów PO i to, co się wydarzyło po zmianie zarządów spółek.

- Jedną sprawą jest szeroka kontrola strategicznych spółek Skarbu Państwa i analiza, tego, co się działo na przestrzeni dwóch ostatnich lat. To jest bardzo istotny moment przełomu - kończą się jedne rządy, zaczynają się nowe rządy, chcemy zobaczyć na przestrzeni tych dwóch lat, co się w spółkach działo i zmieniło. A druga rzecz, to są doraźne kontrole CBA(...) zaczynają się od największych spółek - powiedział Kamiński w środę dziennikarzom w Sejmie.

Będą wnikliwe analizy

Jak poinformował, został już uruchomiony "cały spływ informacji, który dotrze do nas na początku października". - Od tego momentu zaczną się wnikliwe, szerokie prace analityczne. Wyniki tej analizy będą zakończone myślę, że w listopadzie - podkreślił minister. - To jest poważna analityczna praca, która ruszy zgodnie z moimi oczekiwaniami na początku października. Do końca miesiąca mają zostać przekazane szczegółowe informacje z kluczowych, strategicznych spółek Skarbu Państwa, będzie praca analityczna, spokojna, wnikliwa i rzetelna i tutaj nic z dnia na dzień się nie wydarzy. (...) To nie jest akcja doraźna, to jest akcja systemowa - oświadczył. Kamiński zapowiedział, że analiza będzie obejmowała również ostatni rok rządów Platformy Obywatelskiej. - Chcemy przeanalizować, co się działo w spółkach, chcemy (też) zobaczyć dokładnie i wnikliwie, co się wydarzyło już po zmianie zarządów w spółkach Skarbu Państwa - zapowiedział. - Rząd ponosi odpowiedzialność polityczną, za to co się dzieje w spółkach Skarbu Państwa i na pewno będzie egzekwował to, żeby wysokie standardy były respektowane w spółkach - przekonywał minister.

Kontrole w strategicznych spółkach

W poniedziałek CBA rozpoczęło kontrole w pięciu strategicznych spółkach Skarbu Państwa; dotyczą one zawieranych umów. Spółki, w których ruszyła procedura kontrolna, to: PKN Orlen, Lotos, Azoty, KGHM i Polska Grupa Zbrojeniowa. We wtorek premier Beata Szydło spotkała się z ministrami ws. audytu w spółkach Skarbu Państwa. Jak poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek, zleciła ona ministrom, by przyjrzeli się funkcjonowaniu podległych im spółek, przeanalizowali działalność zarządów. W ub. tygodniu premier podjęła decyzję o odwołaniu Dawida Jackiewicza z funkcji Ministra Skarbu Państwa. MSP ma być zlikwidowane do końca roku. Premier poinformowała, że proces ten będzie nadzorował szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk.

CBA kontroluje spółki:

CBA kontroluje spółkitvn24

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Agencja Gazeta | Sławomik Kamiński