Były dyrektor z Trybunału Konstytucyjnego z posadą w spółce Skarbu Państwa

Z kraju

naftoport.plNaftoport stanowi istotny element logistyki dostaw ropy dla polskich rafinerii

Kamil Zaradkiewicz, były dyrektor jednego z zespołów w Trybunale Konstytucyjnym, został członkiem Rady Nadzorczej Naftoportu, czyli spółki z udziałem Skarbu Państwa - ustalił tvn24bis.pl. Kilka tygodni wcześniej w jednym z wywiadów prawnik przekonywał, że nie każde orzeczenie wydane przez TK ma charakter ostateczny, za co został zdegradowany.

Chodzi o wywiad dla "Rzeczpospolitej" z połowy kwietnia. Prawnik Trybunału Konstytucyjnego przekonywał w nim, m.in., że nie każde orzeczenie wydane przez TK ma charakter ostateczny.

Orzeczenia TK

- Oczywiście skład orzekający tak go będzie przedstawiał i traktował, bo inaczej by go nie wydał. Natomiast w razie wątpliwości konieczne jest obiektywne ustalenie na podstawie przepisów, czy z takim właśnie aktem w naszym przypadku mamy do czynienia - tłumaczył Zaradkiewicz. Po tamtym wywiadzie Biuro TK zaproponowało mu "dobrowolne rozważenie rezygnacji ze stanowiska, ale nie z pracy w biurze". Pod koniec czerwca o to, na czym polega konflikt z Zaradkiewiczem, był pytany na łamach "Tygodnika Powszechnego" prezes TK prof. Andrzej Rzepliński.

- Nie wiem. Wiem, że to bardzo chory człowiek, bo ma zwolnienie lekarskie i nie przychodzi do pracy od ponad trzech miesięcy. Niepokoję się o jego zdrowie - stwierdził Rzepliński.

Nowa funkcja

Informacje o powołaniu na stanowisko w Radzie Nadzorczej tvn24bis.pl potwierdził w Naftoporcie. "Kamil Zaradkiewicz został wskazany do Rady Nadzorczej PPPP Naftoport przez Ministra Skarbu Państwa i powołany do niej 27 kwietnia 2016 roku" - informuje Jerzy Starnawski, członek zarządu i zastępca dyrektora Naftoportu. Ustaliliśmy również, że miesięczne wynagrodzenie członka RN spółki wynosi 4,280 zł brutto. Władze Naftoportu zapytaliśmy również o kompetencje Zaradkiewicza kwalifikujące go do zasiadania w Radzie Nadzorczej spółki. "Pan Kamil Zaradkiewicz jest doktorem habilitowanym nauk prawnych i spełnia w ten sposób wymogi kwalifikacyjne dla członków Rad Nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa" - poinformował Starnawski. Spółka podała również, że Rada Nadzorca działa kolegialne i jej członkowie nie mają ustalonych indywidualnych zakresów obowiązków. "Pan Kamil Zaradkiewicz nie sprawuje funkcji przewodniczącego ani sekretarza Rady Nadzorczej" - wyjaśnia w piśmie do tvn24bis.pl Starnawski.

Ma kompetencje?

Sam zainteresowany na portalu społecznościowym Twitter napisał, że "jako prawnik poza TK od wielu lat specjalizuje się m.in. w problematyce urządzeń przesyłowych oraz prawie kontraktów handlowych". W innym tweecie pisał, że "wynagrodzenie rady nadzorczej jest niewspółmierne do wynagrodzenia w TK".

Pozew

W poniedziałek dr hab. Kamil Zaradkiewicz złożył pozew przeciwko TK m.in. o naruszenie praw pracowniczych. O swojej decyzji dotyczącej pozwu Zaradkiewicz poinformował na Twitterze. "Dziś złożyłem pozew przeciw TK z zarzutami dyskryminacji, naruszenia praw pracowniczych i dóbr osobistych (27 s.). Sprawiedliwość zwycięży!" - napisał pracownik Trybunału.

Ważna spółka

Naftoport wykonuje przeładunki ropy naftowej i produktów naftowych w Porcie Gdańskim. Spółka stanowi istotny element logistyki dostaw ropy dla polskich i niemieckich rafinerii oraz jej tranzytu, a także lądowo-morskiego przeładunku produktów naftowych. Infrastruktura terminalu przeładunkowego Naftoportu obejmuje pięć stanowisk przeładunkowych o potencjale przekraczającym 44 mln. ton paliw płynnych rocznie. Udziały w Naftoporcie ma m.in. Skarb Państwa, PKN Orlen, Grupa Lotos oraz spółka PERN, która jest największym akcjonariuszem i posada 66,67 proc. akcji.

W Sejmie trwa praca nad nowym projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Obrady sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka miały wyjątkowo niespokojny przebieg. Materiał TVN24:

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: naftoport.pl

Raporty: