Trujki i śmieciuchy pchają Polskę na szczyt smogowego rankingu. "Jesteśmy ofiarą własnego sukcesu"

"Jest bardzo źle". Polskie miasta najbardziej zanieczyszczone w Europie
"Jest bardzo źle". Polskie miasta najbardziej zanieczyszczone w Europie
TVN24 BiS
TVN24 BiS"Jest bardzo źle". Polskie miasta najbardziej zanieczyszczone w Europie

- Trzeba szybko przejść do działania, ponieważ jest bardzo źle - mówi w TVN24 BiS Kamil Wyszkowski z UN Global Compact, komentując najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia. Wynika z niego, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE leży w Polsce. Jak dodaje niektóre miejscowości, które mają status uzdrowisk powinny ten status utracić. W tym gronie znajduje się m.in. Rabka Zdrój.

Światowa Organizacji Zdrowia opublikowała raport z którego wynika, że Żywiec to najbardziej zanieczyszczone miasto w Europie. Raport WHO jest miażdżący dla Polski. 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE leży w naszym kraju.

Przyczyny

- Jesteśmy ofiarą własnego "sukcesu". W Polsce palimy węglem niskiej jakości, którego nie powinno się do niczego wsadzać, a tym bardziej do pieca węglowego - wskazuje Kamil Wyszkowski z UN Global Compact.

Jak dodaje, "Polska jest największym producentem pieców węglowych niskiej jakości tzw. trujek. Zwanych także śmieciuchami, bo można do nich włożyć inne rzeczy. Gumowce, opakowanie po serku homogenizowanym, co się komu podoba. Problem polega na tym, że tego rodzaju opalanie jest dewastujące dla zdrowia".

- Tu nie chodzi tylko o pył o którym była mowa w raporcie WHO, ale to także benzoalfapireny, to są bardzo szkodliwe substancje, które porażają układ nerwowy, które powodują wylewy, udary, które przede wszystkim są też poważnym powodem poronień zwłaszcza w miejscowościach, które mają te stężenia przekroczone o kilka, kilkanaście razy od normy europejskiej - alarmuje Wyszkowski.

Dane są przerażające. W skutek niskiej jakości powietrza co roku w Polsce umiera bowiem 44 tys. ludzi.

Mniej uzdrowisk?

Jak podkreśla gość TVN24 BiS, "trzeba bardzo szybko przejść do działania, ponieważ jest bardzo źle". - 33 miast o których była mowa w raporcie, to jest też niepełna lista, ponieważ punkty pomiaru nie są wszędzie. One są tylko w niektórych miejscach - zwraca uwagę Kamil Wyszkowski.

Największy problem zaczyna się w sezonie grzewczym, od września do kwietnia.

- Mamy podejrzenie, że niektóre miejscowości, które mają status uzdrowisk powinny ten status utracić. Rabka to jest jeden z tych dramatycznych przykładów, gdzie te przekroczenia są radykalnie duże, a ma status uzdrowiska, gdzie pobiera się też opłatę klimatyczną. To są tego rodzaju absurdy, które trzeba napiętnować - mówi Wyszkowski, jednocześnie zapowiadając opublikowanie specjalnego raportu w tej sprawie.

Burmistrz Żywca odpowiada WHO:

Burmistrz Żywca odpowiada WHO. "Informacja nie jest do końca prawdziwa"
Burmistrz Żywca odpowiada WHO. "Informacja nie jest do końca prawdziwa"tvn24

Autor: mb/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości