Z kraju

KALENDARIUM: Pomoc dla frankowiczów

Z kraju

ShutterstockFrankowicze wciąż czekają na pomoc

Pomoc dla zadłużonych we frankach szwajcarskich była jednym z głównych haseł Andrzeja Dudy w kampanii prezydenckiej. Od jego zwycięstwa w wyborach minęło już ponad osiem miesięcy, a ustawy rozwiązującej ten problem wciąż nie ma. Także rząd PiS nie śpieszy się z pomaganiem zadłużonym, oddając w tej kwestii całą inicjatywę pałacowi prezydenckiemu. Prześledziliśmy opinie i działania prezydenta oraz rządu dotyczące pomocy dla frankowiczów.

30 stycznia 2015. Andrzej Duda: kredyty powinny być spłacane po kursie, po którym były brane

Na spotkaniu z wyborcami w Żyrardowie jeszcze jako kandydat na prezydenta Andrzej Duda był pytany o kredyty we frankach. Zaproponował trzy zmiany: przy egzekucji kredytu zabezpieczonego nieruchomością, nie wolno ściągać więcej, niż warta była nieruchomość; konieczna jest radykalna kontrola w systemie bankowym; kredyty te powinny być spłacane po kursie, po którym były brane.

15 maja 2015. Andrzej Duda: przewalutowanie po kursie zaciągnięcia

- Jest wiele osób, które są w rozpaczliwej sytuacji. (…) Uważam, że te kredyty mogłyby być przewalutowane według kursu po jakim były brane – mówił wówczas Andrzej Duda dziennikarzom.

21 maja 2015. Andrzej Duda: rozliczenie tych kredytów, tak jakby nigdy nie były we frankach

- Państwo polskie powinno im (frankowiczom - red.) pomóc. Bo państwo polskie od dawna powinno dbać o ich interesy. W tym zakresie jest konieczna zmiana podejścia. Nie jest tak, że instytucje bankowe będą królowały. Trzeba powrócić do rozliczenia złotówkowego tych kredytów, tak jakby nigdy nie były we frankach zawarte - mówił kandydat PiS w debacie prezydenckiej z Bronisławem Komorowskim.

17 sierpnia 2015. Andrzej Duda: banki muszą ponieść odpowiedzialność

Prezydent w rozmowie z agencją Reuters stwierdził, że rozwiązanie problemu kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich "nie powinno być problemem polskich podatników". - Oczywiście państwo może wspierać ten proces np. poprzez działalność prawodawczą, ale odpowiedzialność spoczywa na bankach, bo to one na nich korzystały. Pamiętajmy, że dzięki temu wypracowały ogromne zyski – powiedział. - Nie mam wątpliwości, że ci ludzie (frankowicze – red.) potrzebują pomocy, choć ta pomoc musi być oczywiście zrównoważona, aby z jednej strony pomóc zadłużonym, a z drugiej nie doprowadzić do destabilizacji systemu bankowego - tłumaczył prezydent.

8 września 2015. Maciej Łopiński: będzie zespół roboczy

- Wariant ustawy o kredytach mieszkaniowych dzielący po połowie koszty przewalutowania między banki a klientów (propozycja PO – red.) nie jest satysfakcjonujący - stwierdził szef doradców prezydenta Maciej Łopiński. Poinformował, że rozpatrywany jest "wariant powołania w kancelarii prezydenta zespołu roboczego, w skład którego weszliby kredytobiorcy, kredytodawcy i eksperci". Zespół ten miałby opracować nową ustawę dotyczący pomocy frankowiczom.

18 października 2015. Andrzej Duda: frankowicze nie mogą się znaleźć w lepszej sytuacji, ci którzy brali kredyt w złotych

- Jest specjalny zespół, który pracuje, toczy się dyskusja. Mama nadzieję, że uda się wypracować rozsądne rozwiązania. (…) Żeby pomóc tym, którzy wzięli kredyty we frankach, a z drugiej strony żeby było to sprawiedliwie. Żeby nie było tak, że ci, co brali kredyty we frankach, (…) ryzykowali, a teraz znaleźli się nagle w lepszej sytuacji niż, ci którzy brali kredyty w złotówkach – powiedział prezydent w „Kawie na Ławę” w TVN24.

6 listopada 2015. Maciej Łopiński: nie jestem w stanie dać słowa, że uzgodnimy ten projekt

Szef doradców prezydenta po spotkaniu z frankowiczami. - Nie osiągnęliśmy do tej pory porozumienia. Projekt, za którym optowało środowisko frankowiczów, był dla nas - z punktu widzenia obaw konstytucyjnych - nie do przyjęcia. (…) Nie jestem w stanie dać słowa, że uzgodnimy ten projekt. (…) Pan prezydent bardzo kładł nacisk, żeby te założenia projektu wypełniały jego zobowiązania z kampanii. Że kurs przewalutowania powinien być taki, jak przy zaciągnięciu kredytu. Jaki będzie podział kosztów nie jestem w stanie powiedzieć.

Frankowicze w oczekiwaniu na pomoc. Ile zostało z obietnic prezydenta? (11.2015)TVN24 BiS

27 listopada 2015. Henryk Kowalczyk: czekamy na prezydenta

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów pytany o rozwiązanie problemu zadłużonych we frankach przypomniał, że na razie jest to kwestia, którą zajmuje się Kancelaria Prezydenta. - Tam trwają rozmowy konsultacje. Dajemy szansę Prezydentowi żeby z tym pomysłem wyszedł. Jeśli będzie trudno znaleźć porozumienie między kredytobiorcami i bankami, to wtedy rząd coś zaproponuje - stwierdził. - Czekamy i mamy nadzieję, że będzie to jednak jakieś porozumienie i sensowny podział kosztów z tym związanych - przyznał polityk Prawa i Sprawiedliwości. Jako sensowny Kowalczyk uznaje podział przewalutowania 50 na 50, ale jak tłumaczył, "banki są w bardziej uprzywilejowanej pozycji, więc należałoby ten ciężar przesunąć".

3 grudnia 2015. Kancelaria Prezydenta i frankowicze wydają oświadczenie

"Analizy pokazują, że ryzyka obciążają zarówno indywidualnych klientów, jak i cały system finansowy. Dlatego przygotowywane rozwiązanie musi być wypracowane odpowiedzialnie i z troską tak o obywateli borykających się z problemami w spłacie kredytów, jak i o stabilność finansową w Polsce" – podały we wspólnym oświadczeniu Kancelaria Prezydenta i przedstawiciele kredytobiorców walutowych. Mogliśmy w nim przeczytać, że zależy im na szybkiej finalizacji prac nad nową regulacją, ale pośpiech może "mieć negatywny wpływ na jakość unormowań". Do grupy roboczej dołączyli przedstawiciele rządu Beaty Szydło.

11 stycznia 2016. Mateusz Morawiecki: Pomoc nie dla bogatych

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki zaproponował, aby pomoc dla frankowiczów dotyczyła tylko mało i średnio zarabiających. Taką propozycję złożył do kancelarii prezydenta, która pracuje nad projektem ustawy o pomocy dla frankowiczów.

15 stycznia 2016. Prezydencki projekt ustawy frankowej. „Kurs sprawiedliwy”

Rok po „szoku frankowym” Kancelaria Prezydenta zaprezentowała swój projekt pomocy dla frankowiczów. Zakłada on trzy rodzaje restrukturyzacji kredytów: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Projekt ma obejmować tych kredytobiorców, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Zamiana kredytu na złote miałaby następować po tzw. „kursie sprawiedliwym”, który byłby wyliczany za pomocą specjalnego algorytmu. Koszty tego pomysłu ma dopiero wyliczyć KNF.

Prezydencki pomysł dla frankowiczów: przewalutowanie po kursie sprawiedliwymTVN24 BiS

18 stycznia 2016. Ministerstwo finansów: „Kurs sprawiedliwy” wydaje się uczciwy

- Proponowane przez Kancelarię Prezydenta rozwiązanie wydaje się być uczciwe z punktu widzenia relacji między kredytobiorcami złotowymi a "frankowymi" - oceniło w komunikacie ministerstwo finansów.

21 stycznia 2016. Mateusz Morawiecki: pomoc tylko dla biedniejszych frankowiczów

Wicepremier w Davos powtórzył, że w jego opinii należy wprowadzić kryterium dochodowe dla osób, które chciałyby pozbyć się kredytu walutowego. - Osoby, które są najbardziej majętne, a już zwłaszcza te, które kupowały dla celów inwestycyjnych nieruchomości kredytowane we frankach, nie powinny otrzymać żadnej pomocy. Pomoc i to w poważnym zakresie powinna pójść dla rodzin, których nie stać na obsługę długu, które wpadły w tarapaty a szczególnie tam, gdzie ktoś stał się bezrobotny - argumentował.

27 stycznia 2016. Henryk Kowalczyk: pomoc w etapach

Zdaniem Szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów z szacowaniem efektów propozycji prezydenta należy poczekać na "oficjalne wyliczenia Komisji Nadzoru Finansowego". - Sektor bankowy podaje różne liczby, pewnie częściej zawyżone niż zaniżone. Poczekajmy na obiektywną ocenę - argumentuje. Jednocześnie nie wykluczył zmian w projekcie ustawy. - Jeśli okaże się, że koszty ustawy dotyczącej frankowiczów będą duże i będą znacznie przekraczały zyski banków z poprzedniego roku, to będzie trzeba np. wprowadzić etapowe rozwiązania albo zmodyfikować te, które są – mówił w TVN24 BiŚ.

Gościem TVN24 Biznes i Świat był Henryk KowalczykTVN24 BiS

27 stycznia 2016. Mateusz Morawiecki: poczekajmy

- Najrozsądniej jest poczekać dwa, trzy, cztery miesiące na bardzo dokładne przebadanie algorytmu przeliczania kredytów przez Komisję Nadzoru Finansowego - mówił o ustawie frankowej w TVN24 wicepremier i minister rozwoju. - Będzie to wtedy bardzo konkretna informacja, jaki wpływ może to mieć na sektor bankowy – dodał. Według Morawieckiego "należy ulżyć tym, których nie stać na spłatę".

2 lutego 2016. KNF informuje, że w marcu poznamy skutki finansowe ustawy frankowej

Komisja Nadzoru Finansowego wysłała do banków ankiety dotyczące skutków prezydenckiego projektu ustawy o kredytach walutowych i planuje w marcu zakończyć prace i przedstawić swoje wyliczenia - poinformował Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF. - Ankieta została przygotowana w taki sposób, że na podstawie danych zawartych w okresowej sprawozdawczości banków do KNF, jak i wyników wcześniejszych ankiet nadzorczych będzie można zweryfikować jej prawidłowe wypełnienie przez banki - dodał.

9 lutego 2016. Ma powstać rozwiązanie, które sprawi, że "utracone korzyści bankowe można by rozłożyć w czasie"

Prezydencki minister Maciej Łopiński pytany, co jeśli KNF wskaże, że rozwiązanie dot. kredytów walutowych zdestabilizuje sektor bankowy, odparł: - Zwracaliśmy się do KNF o przedstawienie realnych wyliczeń. Pracujemy nad takim rozwiązaniem, które spowodowałoby, że utracone korzyści bankowe można by rozłożyć w czasie.

17 lutego 2016. Mateusz Morawiecki: resort finansów mógłby przedstawić nową wersją ustawy frankowej. Ministerstwo: nie prowadzimy prac

Wicepremier podkreślił, że jest „mocnym zwolennikiem dobrowolnych rozwiązań w kwestii kredytów frankowych".

Morawiecki przyznał, że prezydent Andrzej Duda zaproponował ustawę, która miała pomóc zadłużonym w walucie obcej, ponieważ taka była jego obietnica. Kancelaria nie będzie jednak "forsowała swojej wersji propozycji". Wicepremier podkreślił, że resort finansów mógłby przedstawić nową propozycję dla frankowiczów.

Wkrótce potem ministerstwo finansów poinformowało jednak, że "nie prowadzi prac nad poprawką do projektu ustawy o kredytach frankowych". "Kwestią tych kredytów zajmowała się Kancelaria Prezydenta RP" - podano w komunikacie.

18 lutego 2016. Mateusz Morawicki: rząd na razie nie pracuje nad ustawą frankową

Morawiecki powiedział, że rząd nie zajmuje się na razie zmianą ustawy prezydenckiej dotyczącej frankowiczów - Czekamy na dokładniejsze analizy tego, co zaproponował prezydent - komentował w RMF FM.

- Moim zdaniem powinniśmy postawić na współpracę czy na dogadanie się pomiędzy tymi dwoma grupami, które do tej pory nie potrafiły się dogadać - świata bankowego i kredytobiorców. Jedna podchodziła emocjonalnie, a druga miała zbyt mało serca na dłoni - dodał.

19 lutego 2016.Andrzej Duda: moja propozycja kompromisowa

- Moja propozycja rozwiązania kwestii kredytów we frankach jest "kompromisowa i wyważona" - powiedział Andrzej Duda. Prezydent stwierdził, że czeka na opinię Komisji Nadzoru Finansowego, ale jest też gotowy do rozmów z ministrem finansów.

Dodał, że jego zdaniem ustawa o kredytach hipotecznych kredytach walutowych powinna być przyjęta "w miarę szybko".

Autor: bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości