"Nie możemy mówić o porażce". Minister szykuje się na negocjacje z Komisją Europejską

Z kraju

Morawiecki o propozycji cięć w polityce spójnościtvn24
wideo 2/3

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca budżetu dla polskiego rolnictwa jest wstępna, przed nami rok negocjacji - powiedział Krzysztof Jurgiel, szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dodał, że Polska będzie chciała, by dopłaty dla rolników nie były mniejsze, niż te obecnie.

W piątek Komisja Europejska zaproponowała 9,2 mld euro na fundusz rozwoju polskich obszarów wiejskich. Mimo redukcji (o około 25 proc. - red.) jest to największa kwota na ten cel wśród państw członkowskich. Na płatności bezpośrednie dla Polski KE zaproponowała 21,4 mld euro w cenach bieżących - przypomniał resort rolnictwa.

Swoje propozycje KE tłumaczy faktem, że poziom rozwoju polskiego rolnictwa zbliża się do średniej UE. Kraje, gdzie poziom ten jest niższy, na przykład Litwa, Łotwa i Estonia, miałyby zwiększone płatności.

"Negocjacje trwają"

Jak zaznaczył minister Jurgiel, to "wstępna propozycja". - Będziemy chcieli doprowadzić do tego, by dopłaty, jakie trafią do polskich rolników, nie były mniejsze, niż są w tej perspektywie finansowej, a celem jest wyrównanie dopłat i taką strategię negocjacyjną będziemy realizować - dodał. Pytany, czy zmniejszenie budżetu unijnego dla polskiego rolnictwa jest porażką, Jurgiel odpowiedział: - Nie możemy mówić o porażce, jeszcze trwają negocjacje. Dodał, że trzeba "pokryć solidarnie tę lukę, która powstała po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE". - Przed nami pierwsze rozmowy, odbędą się one w połowie czerwca w Brukseli - mówił. Zadeklarował, że wtedy przedstawi oficjalne stanowisko w kwestii tego budżetu. Obecnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi szczegółowe analizy propozycji komisji. Jurgiel dodał, że podczas negocjacji będą brane pod uwagę także inne aspekty, np. zwiększenie wkładów przez Polskę. - Pewnie za rok będziemy znali wyniki tych działań - powiedział Jurgiel. KE chce przeznaczyć na Wspólną Politykę Rolną (WPR) w latach 2020-2027 w sumie 365 mld euro, z czego 265,2 mld euro ma być przeznaczone na dopłaty bezpośrednie dla rolników we wszystkich krajach członkowskich.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Raporty: