PiS z poprawkami do "konstytucji wsi". "Ziemię będzie można przekazać zakonom"

Z kraju

TVN24 BiSMinister rolnictwa: ceny ziemi wzrosną

Będzie można przekazać darowiznę. A zakony uprawiają ziemię, produkują żywność i jednocześnie zajmują się opieką ludźmi - mówił w TVN24 BiS minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, wyjaśniając dlaczego PiS wprowadziło poprawkę zgodnie, z którą spod nowej ustawy wyłączone będą związki wyznaniowe, w tym Kościół Katolicki. Jurgiel mówił jednocześnie, że wbrew spekulacjom, "malejąca podaż i podobny popyt spowodują wzrost cen ziemi w Polsce".

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa stwierdził w TVN24 BiS, że proponowana ustawa ureguluje obrót nieruchomościami rolnymi w Polsce.

Zmiany

- Ta sprawa jest regulowana we wszystkich państwach UE, gdzie obrót ziemią rolniczą posiada pewne ograniczenia. Ziemia powinna służyć do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Nie można wyzwalać zbyt wiele gruntów spod użytkowania rolniczego - mówił Jurgiel i dodał, że obecnie w polskim prawie dotyczącej obrotu ziemią panuje chaos.

- Nowa ustawa wprowadza planowanie przestrzenne, które będzie obowiązkowe, a które będzie też chroniło krajobraz, który w wielu miejscach jest obecnie niszczony - dodał Jurgiel. Gość TVN24 BiS mówił, że ustawa proponowana przez PiS ma chronić obrót ziemią rolniczą przed spekulacją.

Kto kupi?

- Chodzi o to, aby ziemię uprawiały osoby przygotowane, rolnicy i aby ziemia była w posiadaniu Polaków - wyjaśnił Jurgiel i dodał, że każdy mieszkaniec UE może kupić ziemię i założyć gospodarstwo rolne, ale musi się zobowiązać, że będzie przez pięć lat mieszkał w miejscowości, w której kupi ziemię. - To nie jest prawda, że nie można kupić. Każdy Polak może kupić, musi tylko mieć uprawnienia i zadeklarować, że będzie mieszkał pięć lat w miejscowości, w której jest położone gospodarstwo - mówił minister rolnictwa. Jurgiel podkreślił, że zmianach gospodarstwo będą mogły prowadzić osoby mające do tego kwalifikacje, bo tak jest w wielu państwach UE. - Nikt chyba nie chciałby, aby stomatolog uczył się fachu na jego zębach - mówił Jurgiel. - Wymóg kwalifikacji sprawi, że osoby, które będą chciałby prowadzić gospodarstwo będą robić to zgodnie z zasadami - dodał.

Ziemia dla kościoła?

Jurgiel mówił również, że w ustawie znajdzie się zapis ułatwiający przekazywanie ziemi charytatywnie związkom wyznaniowym. - Mowa tutaj np. o zakonach. Będzie można przekazać darowiznę. A zakony uprawiają ziemię, produkują żywność i jednocześnie zajmują się opieką ludźmi - mówił minister. - Wpisaliśmy siedemnaście lub osiemnaście kościołów w Polsce i osiemdziesiąt kilka związków wyznaniowych i wszystkie te organizacje będą miały możliwość nabycia ziemi. Chodziło o osoby prawne m.in. zakony, które w ramach darowizny otrzymują majątek. Ludzie, którzy przepisują ziemię na rzecz takich organizacji chcą wzmocnić ich działalność. To są jedyne instytucje, które tak mocno wspierają państwo - dodał. Zdaniem Jurgiela cena ziemi po wejściu nowych regulacji w życie wzrośnie. - Przez najbliższe pięć lat ziemia rolna państwowa nie będzie sprzedawana. Jeśli spadnie podaż ziemi, a popyt będzie na tym samym poziomie, to cena ziemi powinna wzrosnąć, ale jak będzie życie pokaże - mówił Jurgiel.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: tvn24bis.pl

Raporty: