Od stycznia zmiany w deklaracjach VAT. Mikrofirmy czeka rewolucja

Z kraju

ShutterstockPonad połowa z firm, które od przyszłego roku będzie musiała przedstawiać dokumentację VAT, nie jest na to gotowa - zauważa firma specjalizująca się w doradztwie księgowym Tax Care

Ponad połowa z firm, które od przyszłego roku będzie musiała przedstawiać dokumentację VAT w Jednolitym Pliku Kontrolnym, nie jest na to gotowa - zauważa firma specjalizująca się w doradztwie księgowym Tax Care. Przepisy wejdą już od stycznia. Wymóg comiesięcznego składania JPK "zmusza mikrofirmy do zmian, które wiążą się ze stresującym, a czasami też kosztownym dostosowaniem" - oceniają eksperci.

Od stycznia 2018 roku Jednolity Plik Kontrolny całkowicie zastąpi deklaracje VAT. Przedsiębiorcy będą musieli przesłać go wyłącznie drogą elektroniczną, w formacie xml.

Program wdrażania JPK był rozłożony na trzy etapy. Od lipca 2016 roku obowiązek objął największe przedsiębiorstwa, około 7 tys. podmiotów, od stycznia 2017 roku - duże, średnie i małe firmy. Obecnie około 107 tys. firm składa co miesiąc JPK.

Od stycznia 2018 roku obowiązek ten obejmie mikroprzedsiębiorców. Szacuje się, że będzie to 1,6 mln firm.

- Wiele mikrofirm nie posiada systemów księgowych przystosowanych do obsługi JPK już od stycznia 2018 roku. Wprowadzane zmiany zmuszają ich właścicieli do przyspieszenia cyfryzacji księgowości – mówi Magdalena Flis, ekspert Tax Care.

- Digitalizacja księgowości nie tylko ułatwia kontrolowanie firm przez urzędy skarbowe, ale przynosi korzyści też samym przedsiębiorcom. Narzędzia internetowe oszczędzają czas, ułatwiają dostęp do danych, przyspieszają tworzenie dokumentów rozrachunkowych i analiz. Nie mamy jednak wątpliwości, że na rynku jest nadal wielu mikroprzedsiębiorców, którzy wolą pozostać analogowi – dodaje Flis.

Przedsiębiorcom przyzwyczajonym do "klasycznej księgowości", może grozić tak zwane cyfrowe wykluczenie - zauważono w raporcie Tax Care.

Takie twierdzenie poparte jest liczbami, które przedstawia komunikat. Tylko 15 procent przedsiębiorców wystawia faktury VAT z pomocą księgowości online - wynika z badania Grupy Idea Banku na 440 przedsiębiorców.

Poniższy wykres przedstawia, w jaki sposób firmy wystawiają faktury:

W jaki sposób firmy wystawiają faktury?Grupa Idea Bank/ Tax Care

Wśród firm królują przede wszystkim faktury sporządzone w programach do edycji tekstu typu Word (potwierdziło to 39 proc. ankietowanych).

Z problemu wydaje się zdawać sobie sprawę ministerstwo finansów. Wraz z Krajową Administracją Skarbową resort przedłużył akcję szkoleniową dla przedsiębiorców "Wtorki z JPK".

Początkowo szkolenia miały odbywać się tylko w listopadzie, ale w opublikowanym w mijającym tygodniu komunikacie MF informuje, że będą prowadzone także w grudniu.

Autor: ps/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock