Przegląd prasy. Jest decyzja o budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Dwie lokalizacje

Z kraju

Wykryto wirusy w elektrowni atomowej. Za naszą granicąTVN24BiS /
wideo 2/5

Zapadła decyzja o budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na swoje źródła. W grze są dwie lokalizacje w województwie pomorskim: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec

Według źródeł gazety w ostatnich dniach podjęto ostateczną decyzję na "tak". Ale wciąż jest kilka niewiadomych: jak budować i z czyich pieniędzy. Jak udało się ustalić "DGP", resort rozwoju (zarządzany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego) uważa, że najkorzystniejszy byłby zakup technologii od Francuzów. Atom mógłby ocieplić relacje gospodarcze z Paryżem. Resort energii (kieruje nim minister Krzysztof Tchórzewski) z kolei mówi o technologii chińskiej i koreańskiej. Tyle że takie reaktory w Europie nie pracują i będą dopiero wymagały certyfikacji. Budowa reaktora o mocy 1000 MW to koszt ok. 16 mld zł, ale minister energii Krzysztof Tchórzewski wykluczył finansowanie z budżetu państwa oraz kontrakty różnicowe (gdy państwo gwarantuje producentowi stałą cenę za sprzedaż prądu, dopłacając, kiedy jest niższa niż rynkowa).

Gdzie powstanie pierwsza elektrownia atomowa w Polsce? W grze są dwie lokalizacje w województwie pomorskim: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na swoje źródła.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu