Jerzy Owsiak do Polaków, którzy nie poszli na wybory: wstydźcie się

Z kraju

Jerzy Owsiak z nagrodą specjalnąTVN24 BiS
wideo 2/6

Jerzy Owsiak został laureatem nagrody specjalnej Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta. - Jeżeli ktoś mówi "kraj w ruinie", to on był istotnie taki 30 lat temu. Jeśli ktoś mówi, że trzy lata temu ten kraj był w ruinie, to jest to nieprawda - stwierdził Owsiak. Skrytykował też osoby, które nie poszły do wyborów.

W poniedziałek podczas uroczystej gali po raz ósmy zostały wręczone Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywane "biznesowymi Oscarami".

Nagrodą specjalną uhonorowano Jerzego Owsiaka, założyciela i prezesa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który od ponad 20 lat tworzy jedną z najważniejszych inicjatyw społecznych w Polsce.

- Laureat tegorocznej nagrody specjalnej jest jednym z największych na świecie specjalistów od serc. Nie jest lekarzem, ale można powiedzieć, że uzdrowił ich tysiące, a jeszcze więcej otworzył - podkreśliła tuż przed wręczeniem nagrody Aldona Wejchert, członkini Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Jerzy Owsiak z nagrodą specjalną

Jerzy Owsiak wspominał ze sceny, że początki były "zabawą". - 28 lat temu, kiedy rozpoczynaliśmy całe to przedsięwzięcie, była to zabawa, był to happening, to nie była odwaga, to po prostu była chęć zrobienia czegoś - wtedy, w Polsce powstającej - mówił.

- Jeżeli ktoś mówi "kraj w ruinie", to on był istotnie (taki) 30 lat temu. (...). Jeśli ktoś mówi, że trzy lata temu ten kraj był w ruinie, to jest to nieprawda - stwierdził Owsiak.

Wskazując na przykłady firm i przedsiębiorców nominowanych do Nagrody Polskiej Rady Biznesu w kategorii "Wizja i Innowacje", stwierdził, że "taka jest Polska, która myśli zupełnie do przodu, myśli abstrakcyjnie, pięknie".

- To jest Polska, którą mamy na wyciągnięcie ręki. Nie dajmy jej sobie odciągnąć. To jest wstyd, ogromny wstyd, dla tych, którzy nie poszli na wybory. Wstydźcie się, że nie wzięliście odpowiedzialności za to państwo - mówił Owsiak.

Pozostali laureaci

Laureatem Nagrody PRB imienia Jana Kulczyka w kategorii "Sukces" został Igor Klaja. W kategorii "Działalność społeczna" Nagrodę PRB imienia Andrzeja Czerneckiego odebrała Róża Rzeplińska.

Po raz pierwszy w historii nagrody kapituła konkursu nie wyłoniła laureata w kategorii "Wizja i Innowacje". Wszyscy trzej finaliści: Dawid Cycoń - współzałożyciel i prezes zarządu ML System, Rafał Modrzewski - współzałożyciel i CEO spółki ICEYE oraz Wiktor Schmidt - współtwórca i CEO Netguru, otrzymali wyróżnienia.

Nagroda Polskiej Rady Biznesu to najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane polskim przedsiębiorcom - zarówno biznesmenom, innowatorom, jak i działaczom społecznym.

ZOBACZ CAŁĄ GALĘ

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS