"Sprzedawca marzeń" oddaje stery. Alma zmieniła prezesa

Z kraju


"Jerzy Mazgaj przestał zajmować stanowisko Prezesa Zarządu Spółki i objął funkcję w Radzie Nadzorczej Spółki" - głosi komunikat przesłany przez Alma Markets do tvn24bis.pl. Na funkcji prezesa zastąpi go Rafał Dyląg. Mazgaj, który pozostaje dominującym akcjonariuszem spółki, "zadeklarował, że będzie aktywnie wspierał proces sanacji, jeśli sąd przychyli się do wniosku Spółki o otwarcie postępowania sanacyjnego"

To nie jedyna zmiana, jaką 15 listopada br. uchwaliło Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki Alma Market S.A. Ze składu rady nadzorczej spółki odwołano Władysława Kardasińskiego, którego zastąpił właśnie Mazgaj.

Kłopoty Almy

Alma Market w połowie września złożyła w krakowskim sądzie wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Spółka uznała za konieczne podjęcie restrukturyzacji, by poprawić sytuację finansową i uniknąć upadłości. W ramach restrukturyzacji ma dojść do zwolnień grupowych pracowników, które mają objąć ok. 1,3 tys. osób.

Na początku października, Alma poinformowała także o końcu programu lojalnościowego o nazwie Klub Konesera. Mimo tego 14 października spółka poinformowała o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości. 12 października 2016 r. Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie VIII Wydział Gospodarczy do spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych postanowił o zabezpieczeniu majątku dłużnika Alma Market S.A. przez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego w osobie doradcy restrukturyzacyjnego. Spółka poinformowała dwa dni później, że postępowanie sanacyjne nie zostało otwarte w terminie trzydziestu dni od dnia złożenia wniosku i dlatego z przyczyn formalnych zarząd złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Do dziś żaden z ww. wniosków nie został rozpatrzony. Spółka czeka na decyzję sądu.

W ubiegłym tygodniu Alma poinformowała, że planuje kolejne zwolnienia grupowe, ze względu na redukcję nierentownych placówek handlowych, a także zamiar ograniczenia zatrudnienia w centrali w związku ze zmniejszeniem skali działalności. Tym razem pracę straci kolejnych 383 pracowników. Zarząd spółki musi się zmierzyć z niezadowoleniem byłych pracowników, którzy mimo obietnic, nie otrzymali jeszcze zaległych pensji i odpraw. W poniedziałek grupa byłych i obecnych zatrudnionych zorganizowała protest przed siedzibą spółki Alma Market w Krakowie.

Odwołana prognoza

Alma Market kilka dni temu odwołała skorygowaną we wrześniu prognozę przychodów ze sprzedaży za 2016 rok - podała spółka w komunikacie. "Zarząd Alma Market odwołuje (...) skorygowaną prognozę w zakresie planowanej wielkości przychodów ze sprzedaży za 2016 rok" - napisano w raporcie. "Na wysokość przychodów ze sprzedaży oraz poziomu wyniku będzie mieć wpływ ostateczna decyzja sądu w sprawie ogłoszenia sanacji lub upadłości spółki" - dodano. Przypomnijmy, że zgodnie z wrześniowymi szacunkami, przychody spółki miały wynieść 660 mln zł, a nie ponad 900, jak zakładano w marcu tego roku. Firma zrezygnowała wówczas z podawania wyniku netto. W marcu zakładała ponad 7 mln zł zysku netto.

Zobacz: Pracownicy zostali bez wypłat. Alma przeprasza, ale pieniędzy nie ma (Film z 15.11.2016)

Pracownicy zostali bez wypłat. Alma przeprasza, ale pieniędzy nie ma

Autor: ag//ms / Źródło: tvn24bis.pl