Co może być "polską Nokią"? Kwieciński: okna, gry, autobusy

Z kraju

TVN24 BiSOkna, gry, autobusy. Polska stawia na "Made in Poland"

- Gry, okna Fakro, dolina lotnicza, autobusy Solaris, Pesa. To produkty, które zaczynają być widoczne na rynkach zagranicznych. Polska musi być postrzegana przez pryzmat tych produktów - mówił w TVN24 Biznes i Świat wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak dodał, "nasza gospodarka musi mieć nowe paliwo". - Jednym z elementów nowego paliwa jest przede wszystkim innowacyjność w wymiarze ponownego, silnego uprzemysłowienia naszej gospodarki - wyjaśniał Kwieciński.

We wtorek rząd przyjął "Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" przygotowany przez Morawieckiego. Jest w nim mowa o nowych kierunkach działań państwa i nowych impulsach, które mają zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój w przyszłości. Zgodnie z programem odpowiedzialny rozwój ma się opierać na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej, zrównoważonym rozwoju społecznym i regionalnym.

"Nowe paliwo"

Jak mówił odnosząc się do planu wiceminister Kwieciński, "musimy zmienić warunki rozwoju naszej gospodarki. Nie może opierać się tylko o niskie płace".

Jego zdaniem, "nasza gospodarka musi mieć nowe paliwo". - Jednym z tych elementów nowego paliwa jest przede wszystkim innowacyjność w wymiarze ponownego, silnego uprzemysłowienia naszej gospodarki. Nazywamy to reindustrializacją - wyjaśniał.

- Nie mówimy o odbudowie tych samych zakładów, które upadały 20-25 lat temu. Mówimy o wykorzystaniu potencjału naszego przemysłu do nowych zadań, które są związane z rozwojem państwa. Z rozwojem Europy - dodał gość TVN24 Biznes i Świat.

Narodowe brandy

Wiceminister Kwieciński był pytany, co może być narodowymi markami. Jak choćby Apple, czy Nokia. - Takich brandów na razie nie mamy - odpowiedział jednocześnie zwracają uwagę, że "na mniejszą skalę mogą to być gry, nasze okna Fakro, Dolina Lotnicza, autobusy Solaris, Pesa - wyliczał.

- To produkty, które zaczynają być widoczne na rynkach zagranicznych. Polska musi być postrzegana przez pryzmat tych produktów - dodał Kwieciński.

Nakłady finansowe

Jak zaznaczył wiceminister, "są rozwiązania w polskiej gospodarce, które mogą być w prosty sposób przełożone na rozwój tych branż".

- Przykładem może być sektor zbrojeniowy, czy sektor transportowy. W najbliższych latach będziemy na to przeznaczać olbrzymie pieniądze - wskazywał Kwieciński. - Nie unikniemy współpracy z zagranicą. Ona jest niezbędna, ale musimy się starać żeby nasza gospodarka w bardzo silnym stopniu z tego korzystała - dodał.

Autor: mb//km / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Raporty: