Były minister nowym prezesem PGNiG

Z kraju

Prezes PGNiG o aneksie do umowy na dostawy amerykańskiego LNGtvn24
wideo 2/3

Największa spółka w Polsce zajmująca się poszukiwaniem i wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma nowy zarząd. Powołano prezesa i czterech jego zastępców. Oprócz szefa firmy Jerzego Kwiecińskiego do zarządu wejdą: Jarosław Wróbel, Przemysław Wacławski, Arkadiusz Sekściński oraz Robert Perkowski.

Zarząd spółki tworzą: prezes Jerzy Kwieciński, wiceprezes ds. operacyjnych Robert Perkowski oraz wiceprezes ds. handlowych Jarosław Wróbel.

Z dniem 15 stycznia br. do zarządu wejdą też: wiceprezes ds. finansowych Przemysław Wacławski oraz wiceprezes ds. rozwoju Arkadiusz Sekściński

Kadencja wspólna zarządu trwa 3 lata. Trzyletnia kadencja poprzedniego zarządu skończyła się 31 grudnia 2019 roku.

Nowy prezes

Jerzy Kwieciński od 20 września do 15 listopada 2019 roku był ministrem finansów. Wcześniej stał na czele ministerstwa inwestycji i rozwoju.

Kwieciński był w rządzie także w latach 2005-2008. Pełnił wówczas funkcję wiceministra rozwoju regionalnego. W przeszłości zajmował się także między innymi doradztwem przy raportach Banku Światowego. W 2015 roku został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta.

Dotychczasowy prezes spółki Piotr Woźniak kierował nią od grudnia 2015 r. Woźniak pracował w PGNiG już w latach 1999-2002 - był członkiem rady nadzorczej i wiceprezesem zarządu. W latach 2005-2007 był ministrem gospodarki, potem - od 2011 do 2013 r. - wiceministrem środowiska i Głównym Geologiem Kraju.

O spółce

PGNiG jest spółką giełdową, notowaną na GPW od września 2005 r. Zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także - poprzez spółki zależne - magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej. W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawcą gazu ziemnego. 71,88 proc. akcji należy do Skarbu Państwa, pozostałe 28,12 proc. do innych akcjonariuszy.

Autor: tol / Źródło: PAP