Z kraju

Kwieciński wychodzi z cienia. Pokieruje resortem inwestycji i rozwoju

Z kraju

TVN24 / Andrzej JaworskiJerzy Kwieciński ministrem inwestycji i rozwoju

Jerzy Kwieciński został zaprzysiężony we wtorek na nowego ministra inwestycji i rozwoju. Dotychczas był zastępcą Mateusza Morawieckiego w Ministerstwie Rozwoju.

Jerzy Kwieciński jest specjalista od funduszy unijnych. Dotychczas pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, został powołany na to stanowisko 20 listopada 2015 roku.

Doświadczenie rządowe

Posiada bogate doświadczenie polityczne. W 2014 roku został członkiem Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości. To organ stanowiący zaplecze eksperckie partii, odpowiadający za weryfikację i ocenę propozycji programowych.

W 2015 roku został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pełni w niej funkcję koordynatora sekcji "samorząd, polityka spójności".

Kwieciński był także obecny w poprzednim rządzie Prawa Sprawiedliwości. W latach 2005-2008 pełnił funkcję wiceministrem rozwoju regionalnego, gdy na czele ministerstwa stała Grażyna Gęsicka. Jerzy Kwieciński był bezpośrednio odpowiedzialny za koordynację polityki rozwoju kraju i polityki spójności (Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015 i Narodowa Strategia Spójności 2007-2013) oraz za negocjacje z Komisją Europejską. Uczestniczył w przygotowaniu programów operacyjnych.

Wcześniej przez długie lata (1993-2004) pracował w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Od maja 2008 roku pełnił funkcję prezesa zarządu Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości i wiceprezesa zarządu Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Jerzy Kwieciński urodził się w Stalowej Woli (województwo podkarpackie) i ma 59 lat.

Jest absolwentem i doktorantem Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. W 1996 roku ukończył studia MBA. Jest także absolwentem Podyplomowego Studium dla Menedżerów w Szkole Głównej Handlowej.

Brak zgody na publikację oświadczenia

Minister Jerzy Kwieciński nie wyraził zgody na opublikowanie swojego oświadczenia majątkowego.

"Informacje zawarte w oświadczeniach majątkowych stanowią tajemnicę prawnie chronioną, chyba że osoba składająca oświadczenie wyraziła zgodę na ich ujawnienie" - poinformował Departament Komunikacji Ministerstwa Rozwoju w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: