JSW pochwaliła się zyskiem. "Rekordowe wyniki"

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Morawiecki: jeśli będzie trzeba, będziemy kontynuować sprzedaż węgla przez samorządy (wypowiedź ze stycznia 2023)
Morawiecki: jeśli będzie trzeba, będziemy kontynuować sprzedaż węgla przez samorządy (wypowiedź ze stycznia 2023)TVN24
wideo 2/7
TVN24Morawiecki: jeśli będzie trzeba, będziemy kontynuować sprzedaż węgla przez samorządy

Grupa kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej osiągnęła w 2022 roku 7,6 miliarda złotych zysku netto. Spółka podkreśliła, że to najlepszy wynik w historii firmy. Zysk netto był wyższy o prawie 6,6 miliarda złotych niż w 2021 roku.

Wartość wskaźnika EBITDA za 2022 rok wyniosła 10,6 mld zł, dla porównania w 2021 roku było to 2,5 mld zł. "Rok 2022 zapamiętamy jako rok, w którym diametralnie zmieniło się oblicze globalnej gospodarki. Nowa sytuacja geopolityczna w Europie wywołała niepewność u producentów stali dając w marcu 2022 roku impuls do krótkotrwałego rekordowego wzrostu notowań węgli koksowych do poziomu ponad 600 dolarów za tonę" - przypomniał, cytowany w komunikacie, Tomasz Cudny, prezes JSW S.A.

"W kolejnych miesiącach notowania systematycznie spadały. W drugiej połowie roku zmagaliśmy się z drastycznym ograniczeniem produkcji stali w UE, wyłączaniem wielkich pieców, ograniczeniem dostępności portów morskich w warunkach nadpodaży koksu na rynku europejskim oraz niepewnością rozwoju sytuacji rynkowej w warunkach zagrożenia kryzysem energetycznym i rosnących kosztów" - dodał.

Jastrzębska Spółka Węglowa z rekordowym zyskiem

Zdaniem Cudnego rekordowe wyniki finansowe JSW to głównie efekt ciężkiej pracy pracowników oraz "umiejętnego poruszania się po niestabilnym rynku węgla koksowego i koksu".

Spółka w informacji o wynikach przypomniała, że 2022 rok był również czasem tragicznych wydarzeń w kopalniach Pniówek i Zofiówka oraz w Koksowni Przyjaźń. "Pomimo wielu trudności wynikających z wystąpienia siły wyższej, JSW S.A. osiągnęła zaplanowane wydobycie węgla na poziomie 14,1 mln ton. To o 0,3 mln ton węgla więcej niż w roku 2021. Natomiast produkcja koksu wyniosła 3,2 mln ton o 13 proc. mniej niż rok wcześniej" - czytamy w komunikacie.

W 2022 roku, w porównaniu do roku poprzedniego, ceny węgla koksowego i koksu wzrosły odpowiednio o prawie 144 proc. i 72 proc. To skutkowało wyższymi o 91 proc. łącznymi przychodami ze sprzedaży w porównaniu do 2021 roku, które sięgnęły prawie 20,2 mld zł.

W 2022 roku JSW wydała na inwestycje rzeczowe około 2 mld zł, o 48,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Inwestycje dotyczyły przede wszystkim rozbudowy i budowy nowych poziomów w kopalniach dla zapewnienia bieżących i przyszłych zdolności produkcyjnych.

Nakłady inwestycyjne pozostałych spółek grupy JSW wyniosły w 2022 roku 645,3 mln zł i były wyższe niż rok wcześniej o około 85 proc. Nakłady te wiązały się m.in. z modernizacją baterii koksowniczej nr 4 w koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej oraz budową bloku energetycznego w koksowni Radlin.

Biuro zarządu JSWfot. Dawid Lach/JSW

"Polisa na przyszłość"

Grupa JSW podkreśliła, że w okresach koniunktury "konsekwentnie odkłada część generowanych nadwyżek pieniężnych na specjalnie w tym celu utworzonym JSW Stabilizacyjnym Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym".

W 2022 roku spółka zasiliła JSW Stabilizacyjny FIZ kwotą 4,2 mld zł.

Na koniec 2022 roku wysokość aktywów netto funduszu wyniosła 4,9 mld zł. "Fundusz jest dla GK JSW 'polisą na przyszłość'. Będzie wsparciem w okresie potencjalnej dekoniunktury. Pozwoli stabilizować płynność spółki, zapewniając jej utrzymanie oraz ciągłość prowadzonych procesów operacyjnych i inwestycyjnych" - wskazano w komunikacie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: fot. Dawid Lach/JSW

Pozostałe wiadomości