Zmian ciąg dalszy. PKO BP bez kolejnego wiceprezesa

Z kraju

PKO BPJarosław Myjak złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa banku PKO BP

Jarosław Myjak złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa banku PKO BP z dniem 22 marca - poinformował we wtorek bank.

Z kolei w poniedziałek, z funkcji wiceprezesa PKO BP zrezygnował Jacek Obłękowski.

Bogate doświadczenie

Jarosław Myjak pełnił funkcję wiceprezesa PKO BP od grudnia 2008 roku.

Jest magistrem filologii angielskiej (studia amerykańskie) na Wydziale Filologii Angielskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (1978) i magistrem prawa na Wydziale Prawa i Administracji UAM (1981). Studiował Ekonomię na University of Toronto w latach 1976-1977.

Jest również absolwentem programów General Management Programme (1998-1999), INSEAD-CEDEP Fontainebleau, oraz Columbia Bussines School (2002-2003).

Posiada 22-letnie doświadczenie zarządcze w instytucjach finansowych.

W przeszłości m.in. współtworzył Grupę Commercial Union w Polsce, której także był prezesem w latach 2000-2004 w Polsce i na Litwie. Był również członkiem: Rady Nadzorczej i Komitetu Strategicznego Citibank Handlowy SA, Rady Nadzorczej BGŻ SA oraz wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej PZU Życie SA.

Lutowe zmiany

Przypomnijmy, że 25 lutego br. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKO Banku Polskiego dokonało znaczących zmian w radzie nadzorczej spółki.

Na wniosek Skarbu Państwa do rady nadzorczej PKO BP powołano: Piotra Sadownika, Agnieszkę Winnik–Kalembę, Janusza Ostaszewskiego, Adama Budnikowskiego oraz Wojciecha Jasińskiego. Pozostali członkowie, zgłoszeni przez fundusze emerytalne, czyli mniejszościowych akcjonariuszy banku, to: Mirosław Barszcz (w imieniu funduszu Aviva OFE) i Andrzej Kisielewicz (na wniosek MetLife OFE).

Pełnomocnik Skarbu Państwa poinformował, że przewodniczącym rady będzie Sadownik, a wiceprzewodniczącą Winnik-Kalemba.

Pod skrzydła wicepremiera

Z kolei w ubiegły wtorek rząd przyjął, związany z powołaniem Polskiego Funduszu Rozwoju, projekt noweli, wskutek którego PKO BP trafi pod nadzór ministra rozwoju.

Skarb Państwa ma 29,43 proc. udziałów w banku.

PKO BP będzie jednym z elementów, dzięki któremu ma być realizowany tzw. Plan Morawieckiego. Jak przyznał w ubiegłą środę wicepremier, inne agencje rozwojowe nie mają takich narzędzi dystrybucji, dotarcia do obywateli oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

- PKO BP jest kluczowy ze swoją bazą 8-9 mln klientów i ze swoim bardzo szerokim zasięgiem dotarcia w całej Polsce po to, żeby wzmacniać nasze programy rozwojowe - powiedział wicepremier Morawiecki na marginesie targów inwestycyjnych MIPIM 2016 w Cannes. - Czyli jeśli będziemy chcieli robić jakieś programy dla małych i średnich przedsiębiorstw, czy programy mieszkaniowe, to BGK ani inne agencje rozwojowe nie mają takich narzędzi dystrybucji, dotarcia do obywateli, dotarcia do małej i średniej firmy w miasteczku gminnym, powiatowym itd - mówił.

Polski Fundusz Rozwoju ma powstać jeszcze w tym roku. Zgodnie z założeniami mają się w nim znaleźć państwowe agencje i instytucje finansowe, w tym m.in. BGK, KUKE, PARP, PAIiIZ czy ARP.

Lutowe zmiany w PKO:

Zmiany w PKOTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb/km / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PKO BP

Raporty: