"Drugi skok na oszczędności z OFE". Pomysł prezesa PiS

Z kraju

tvn24"Pieniądze z OFE mogą być podstawą nowych, ważnych przedsięwzięć"

Jarosław Kaczyński ma pomysł co zrobić z oszczędnościami, które pozostały w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Według prezesa PiS mogą stać się podstawą "nowych, ważnych przedsięwzięć, które będą budowały siłę polityki naszej gospodarki". Na pomyśle suchej nitki nie zostawia opozycja. Materiał programu "Fakty po południu" w TVN24.

140 mld złotych jest zgromadzone w OFE. Co zrobić z tymi pieniędzmi - odpowiedź na te pytanie, postawione podczas kongresu Prawa i Sprawiedliwości, padła tuż po ponownym wyborze Jarosława Kaczyńskiego na prezesa tej partii.

- Wykorzystać w ten sposób, żeby każdy z tej sumy, każda rodzina, każde gospodarstwo domowe, 16 mln ludzi dostało jakąś sumę. Jedni mniej, ci którzy zbierają pieniądze krócej, inni więcej, ale te pieniądze będą dla nich. Nie do wyjęcia, do oszczędzania - wskazywał Kaczyński.

Plan Morawieckiego

Chodzi o ok. 140 mld zł zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Wartość aktywów w ciągu roku spadła o kilkanaście miliardów i to właśnie dalszemu spadkowi zapobiec chce Prawo i Sprawiedliwość.

Jednocześnie pieniądze z OFE, jak mówił prezes Kaczyński, mają być częścią planu wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Planu opartego na inwestycjach w polską gospodarkę.

Jarosław Kaczyński konkretów nie przedstawił, ale "Rzeczpospolita" już kilka tygodni temu pisała o rządowym pomyśle na połączenie wszystkich 12 funduszy w jeden, kontrolowany przez Skarb Państwa. - Wydaje się, że przekazanie OFE do instytucji państwowej jest sposobem na to, aby w następnym kroku ta instytucja dostała od polityków polecenie, że np. trzeba finansować polskie kopalnie węgla - ocenia Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.

Suchej nitki na tym pomyśle nie zostawia opozycja. - PiS chce dokonać drugiego skoku na oszczędności w Otwartych Funduszach Emerytalnych, a co najgorsze, przejmując otwarte fundusze w ten czy inny sposób, de facto dokona nacjonalizacji - wskazuje Ryszard Petru, przewodniczący Nowoczesnej.

Więcej szczegółów na ten temat być może pojawi się w poniedziałek 4 lipca. Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział poranną konferencję prasową na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: