Pożyczyła pieniądze Kaczyńskiemu, teraz trafiła do PGE

Z kraju

tvn24Platforma Obywatelska o Janinie Goss

Janina Goss, bliska przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego będzie nadzorować strategiczną polską spółkę energetyczną - PGE. W przeszłości Janina Goss pożyczyła prezesowi PiS 200 tys. złotych, dziś jej nominacja wzbudza kontrowersje.

We wtorek Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGE powołało sześcioro członków rady - Mieczysława Sawaryna, Mateusza Gramzę, Jarosława Głowackiego, Grzegorza Kuczyńskiego, Artura Składanka i Janinę Goss.

I to właśnie ostatnie nazwisko budzi największe emocje.

Pożyczka dla Kaczyńskiego

Janina Goss widnieje bowiem w listopadowym oświadczeniu majątkowym Jarosława Kaczyńskiego. A wszystko przez pożyczkę, którą zaciągnął u niej prezes Prawa i Sprawiedliwości.

"80 tys. zł zobowiązań pożyczkowych wobec Janiny Goss" - tyle Kaczyński ma do spłacenia (wg stanu na listopad ub.r.) byłej szefowej rady nadzorczej TVP, o której od dłuższego czasu mówi się, że jest bliska prezesowi PiS. A zaufanie zdobyła przyjaźnią z jego mamą - Jadwigą Kaczyńską.

Po raz pierwszy o pożyczce mogliśmy przeczytać w oświadczeniu majątkowym Kaczyńskiego jeszcze z poprzedniej kadencji. Przy kwocie 200 tys. złotych nie widniało jednak wówczas żadne nazwisko.

Opozycja grzmi

Nominacja dla Goss wywołała oburzenie opozycji. - Tak właśnie na naszych oczach powstaje państwo PiS, w którym znajomość z prezesem staje się najwyższą kwalifikacją. Czy obywatele będą spłacać prywatne długi prezesa Kaczyńskiego? - pytał na środowym briefingu w Sejmie Wojciech Król, poseł Platformy Obywatelskiej.

- Dowiadujemy się, że członkiem rady nadzorczej PGE została osoba, która nie ma żadnego doświadczenia w branży energetycznej. Nigdy nie pracowała w firmach energetycznych. Nigdy nie zarządzała też dużą firmą porównywalną w najmniejszym stopniu z przedsiębiorstwem jakim jest PGE - wtórował Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej.

- Janina Goss staje się kolejnym symbolem kumoterstwa Prawa i Sprawiedliwości - dodał Wojciech Król. Jednocześnie przypomniał tłumaczenie Jarosława Kaczyńskiego w sprawie zaciągniętej pożyczki, które ten przedstawił przed komisją etyki poselskiej w 2014 roku.

- Początkowo Jarosław Kaczyński nie chciał ujawnić od kogo pożyczył. Ostatecznie złożył wyjaśnienia przed komisją etyki i przyznał, że te pieniądze to dług wobec Janiny Goss - przypominał Król.

Politycy Platformy Obywatelskiej mówili też o łączącej ją przyjaźni z prezesem PiS. - Wiemy, że "jest bliską przyjaciółką Jarosława Kaczyńskiego (...) Jest również szarą eminencją w Prawie i Sprawiedliwości - podkreślał Król.

Kim jest?

Janina Goss jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Posiada tytuł radcy prawnego.

Od 2012 roku pełni funkcję Członka Zarządu w spółce Srebrna Sp. z o.o. W latach 2009-2010 była członkinią Rady Nadzorczej Polskiego Radia S.A, a w latach 2006-2009 - Rady Nadzorczej TVP S.A., w tym przez okres ok. 2 lat pełniła funkcję Przewodniczącej Rady Nadzorczej.

W latach 1990-2003 była członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi, a w latach 1991-2003 radcą prawny w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Łodzi.

W przeszłości była także szefową spółki Forum wydającej "Gazetę Polską Codziennie".

Polski gigant

PGE Polska Grupa Energetyczna SA jest największym producentem i dostawcą energii elektrycznej w Polsce oraz jedną z największych firm z sektora elektroenergetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej. Skarb Państwa posiada 58,39 proc. udziałów PGE, pozostali akcjonariusze 41,61 proc.

W połowie lutego br. PGE informowała, że w 2015 r. przychody ze sprzedaży netto wzrosły o 1 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, do 28,54 mld zł z 28,14 mld zł w 2014 roku. Natomiast strata operacyjna grupy PGE wyniosła 3,59 mld zł wobec 5,1 mld zł zysku EBIT (przed opodatkowaniem) w 2014 roku.

PGE jest odpowiedzialna za wybudowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Autor: mb//km / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: