Goss w PGE. PO pyta: czy Polacy będą spłacać prywatne długi prezesa Kaczyńskiego. PiS odpowiada

Z kraju

tvn24Goss w PGE. PO pyta: czy Polacy będą spłacać prywatne długi prezesa Kaczyńskiego. PiS odpowiada

Powołanie do rady nadzorczej PGE Janiny Goss, przyjaciółka domu rodziny Kaczyńskich, u której prezes PiS ma dług, to kolejny symbol kumoterstwa w Prawa i Sprawiedliwości - stwierdził w środę Wojciech Król z PO. - Goss ma wymagane formalne kompetencje - odpowiada Jacek Sasin (PiS).

We wtorek Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGE powołało sześcioro członków rady wśród których znalazła się Janina Goss.

PiS odpowiada na zarzuty

- W 2014 r. Jarosław Kaczyński przed komisją etyki tłumaczył się, od kogo pożyczył pieniądze - chodziło o 200 tys. zł. (...) Ostatecznie przyznał, że te pieniądze pożyczył od Janiny Goss - powiedział na środowej konferencji prasowej poseł PO Wojciech Król. Dodał, że z obecnego oświadczenia majątkowego Kaczyńskiego wiadomo, że wciąż ma on dług u Goss i "i nie jest to tylko i wyłącznie dług wdzięczności".

Król stwierdził, że Goss jest bliską przyjaciółką szefa PiS, ale jest pytanie o jej kwalifikacje do zasiadania w radzie nadzorczej PGE. Inny polityk PO, rzecznik partii Jan Grabiec powiedział, że Goss nie ma żadnego doświadczenia w branży energetycznej, nigdy też nie zarządzała dużą firmą porównywalną - jak mówił - choćby w najmniejszym stopniu z PGE. Grabiec (PO) podkreślił, że PGE to przedsiębiorstwo, którego roczne dochody przychody wynoszą ponad 30 mld zł, zatrudniające ponad 41 tys. pracowników, najważniejsza firma strategiczna, jeśli chodzi o przemysł energetyczny. - Losy polskich rodzin od tej firmy zależą, tym bardziej ogromne znaczenie ma dobór kadr zarządzających tak wielką i ważną firmą - podkreślił. Poseł Król stwierdził, że Goss "dwadzieścia lat pracowała w Społem i poza tym 20-letnim stażem od wielu, wielu lat przyjaźni się z Jarosławem Kaczyńskim, jest również szarą eminencją w Prawie i Sprawiedliwości". Według niego, "tak na naszych oczach powstaje państwo PiS, w którym znajomość z prezesem staje się najwyższą kwalifikacją". Poseł PO dodał, że w tej sytuacji rodzą się pytania do prezesa PiS: "Kim jest Janina Goss? Jaki ma wpływ na państwo polskie? Czy Polacy będą spłacać prywatne długi pana prezesa Kaczyńskiego w ten sposób?". - Panie prezesie Kaczyński, proszę nie uprawiać prywaty, bo to jest właśnie prywata. Państwo polskie nie jest pana prywatną własnością - powiedział Król.

Do zarzutów posłów Platformy odniósł się Jacek Sasin (PiS). Jak ocenił, że nieuzasadnione jest formułowanie tezy, że ktoś nie ma prawa realizować kariery zawodowej, używać swoich kompetencji dla dobra państwa, tylko dlatego, że kogoś zna. - O ile wiem, Janina Goss jest osobą kompetentną, bo jest prawnikiem, ma przede wszystkim formalne kompetencje do zasiadania w radzie nadzorczej, jest osobą, która od dłuższego czasu działa w sferze biznesu - zaznaczył.

Kim jest Goss?

Goss jest ona absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Posiada tytuł radcy prawnego. Spółka w komunikacie poinformowała, że Goss od 2012 r. pełni funkcję członka zarządu w spółce Srebrna Sp. z o.o. W latach 2009-2010 była członkiem rady nadzorczej Polskiego Radia S.A. W latach 2006-2009 członek rady nadzorczej TVP S.A., w tym przez okres ok. 2 lat pełniła funkcję przewodniczącej rady nadzorczej. W latach 1990 - 2003 była członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi, w latach 1991-2003 radcą prawnym w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Łodzi.

Platforma Obywatelska o Janinie Gosstvn24

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: