"Życie to nie tylko biznes". Zobacz, co Jan Kulczyk mówił o sukcesie, życiu i biznesie

Z kraju

TVN24 BiS"Życie to nie tylko biznes". Jan Kulczyk o sukcesie, życiu i biznesie

Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga - to życiowe motto Jana Kulczyka. Jeden z największych polskich przedsiębiorców i najbogatszych Polaków powtarzał, że sukcesowi sprzyjają trzy cechy: pewność siebie, konsekwencja i optymizm. Mówił też, że "życie to nie tylko biznes".

1. Kiedy zapytano Jana Kulczyka, na jaką ekstrawagancję by sobie nie pozwolił, odpowiedział: moja wyobraźnia nie zna granic.

Potwierdza to jego życiowe motto: sięgaj, gdzie wzrok nie sięga. Najlepszym potwierdzeniem takiej postawy zarówno w życiu, jak i biznesie jest zbudowane przez niego imperium. 2. Jan Kulczyk powtarzał, że najcenniejszą rzeczą, którą posiada, nie są pieniądze, ale "szacunek ludzi, na których mu najbardziej zależy". Mówił też, że "życie to nie tylko biznes". 3. Biznesmen za swoją zaletę uznał upartość. "Dociekam do końca, nigdy nie rezygnuję" - mówił Kulczyk w "Pulsie Biznesu". Stwierdził też, że największym darem, jaki otrzymał od Boga, jest umiejętność tego, że wie, "kiedy wstać i wyjść". 4. Przedsiębiorca umiał też uczyć się na błędach. Mówił, że nie żałuje nawet nietrafionych inwestycji, bo "wszystko jest potrzebne, by wyciągnąć właściwe wnioski. Czasem porażki są potrzebne bardziej niż zwycięstwa". 5. Kulczyk słynął z niezwykłej biznesowej intuicji. Powtarzał: "Kiedy jest okazja, to nie trzeba kupować. Jak dziś jest okazja, to jutro będzie taniej". 6. Wielokrotnie był pytany o receptę na sukces. Zawsze odpowiadał, że jednej recepty nie ma, ale istnieją cechy, które sprzyjają sukcesowi. Pierwszą z nich jest pewność siebie, drugą konsekwencja, a trzecią optymizm. Zawsze powtarzał: "wierzyć, wierzyć i jeszcze raz wierzyć". 7. Zapytany o receptę na kryzys, odpowiedział: "okres kryzysu i tego, co się w tej chwili na świecie dzieje, to jest fantastyczny moment dla ludzi, którzy mają wyobraźnię.

Jan Kulczyk nie żyje. Miał 65 latTVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis, Puls Biznesu, Gazeta Wyborcza, Wprost

Raporty: