Zmiana warty w gazoporcie. Budowę w Świnoujściu dokończy Jan Chadam

Z kraju

polskielng.plTak wyglądała budowa terminalu LNG w lutym tego roku

Prezes Gaz-Systemu Jan Chadam został p.o. prezesa Polskiego LNG, czyli spółki budującej terminal w Świnoujściu. Na tym stanowisku zastąpił Tomasza Peplińskiego. Jego zastępcą został Robert Soszyński, były szef rurociągowej firmy PERN.

Jan Chadam będzie odpowiedzialny za dokończenie budowy terminalu w Świnoujściu. Obiekt miał być oddany do użytku już w czerwcu 2014 roku. Do końca ubiegłego roku miały zacząć się dostawy gazu LNG z Kataru. Do tego jednak nie doszło ze względu na opóźnienia.

Opóźnienia

Na początku marca Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli dotyczącej budowy terminalu. Wynika z niego m.in., że Polska wciąż nie może uruchomić gazoportu w Świnoujściu, odbierać dostaw skroplonego gazu i przesyłać go do odbiorców, bo spółki GAZ-SYSTEM oraz PLNG nieprawidłowo realizowały część swoich zadań.

“Przez opóźnienia istnieje ryzyko utraty środków z Unii Europejskiej” - pisała Najwyższa Izba Kontroli w krytycznym raporcie dotyczącym kluczowej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego inwestycji.

Po tych publikacjach wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik zapewniał, że “terminal LNG w Świnoujściu jest gotowy w około 97 proc.”. Przekonywał też, że inwestycja jest “bardzo blisko końca”.

Jak zapewniał na początku marca rząd, terminal będzie gotów w tym roku. - Liczę, że termin tegoroczny zostanie jak najbardziej dotrzymany. (…) Stopień zaawansowania prac jest naprawdę bardzo, bardzo duży. Pozwala myśleć, że już wkrótce ten terminal będzie służył do odbioru skroplonego gazu - mówił w dniu publikacji raportu NIK szef gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz Marcin Kierwiński na antenie radiowej Jedynki.

Kim jest?

Jan Chadam jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych. Pełnił funkcję prezesa w firmach Pro Futro oraz SIP-MOT, czy członka zarządu w spółce Elzab. Pracował również jako dyrektor finansowy w Grupie Kapitałowej SIPMA oraz dyrektor departamenty audytu wewnętrznego w firmie Polkomtel. Od lipca 2009 roku jest prezesem operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System.

24.08.2014 | Budowa gazoportu zmierza ku końcowi. W ramach testów pierwszy zbiornik zalano wodąFakty TVN

Autor: msz/gry / Źródło: PAP,

Źródło zdjęcia głównego: polskielng.pl