Prawie 150 kilometrów nowych dróg jeszcze w tym roku. Aktualna lista inwestycji

Z kraju

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?tvn24bis.pl
wideo 2/5

Blisko 150 kilometrów nowych dróg zostanie oddanych do użytku jeszcze w tym roku - poinformowało tvn24bis.pl Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwo. Chodzi o inwestycje w województwach: dolnośląskim, lubuskim, mazowieckim, podlaskim oraz warmińsko-mazurskim. Ich łączna wartość przekracza 6,3 miliardów złotych. Ponadto, zakończyć mają się też niektóre inwestycje na kolei.

Najdłuższy odcinek jaki ma zostać oddany do końca 2017 roku to fragment drogi S5 Trzebnica - Widawa na Dolnym Śląsku o długości 19,3 km.

Kierowcy mają już wkrótce cieszyć się bowiem nowymi odcinkami S5 na trasie Krościna - Trzebnica o długości 13,8 km, a także Korzeńsko - Krościna o długości 14,9 km.

Udostępniony do jazdy będzie też ponad 13-kilometrowy fragment drogi S3 Sulechów - Zielona Góra.

Jak poinformował tvn24bis.pl resort, do oddania planowane są także inwestycje na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz Mazowszu.

Chodzi o blisko 18-kilometrowy odcinek drogi S7 Ostróda Północ - Ostróda Południe wraz z obwodnicą Ostródy w ciągu drogi krajowej numer 16, a także ponad 11-kilometrowy fragment S7 z Rychnowa do Olsztynka. Ponadto, do użytku zostanie oddany fragment drogi S51 Olsztyn Południe - Olsztynek o długości 13,3 km.

Na liście są także inwestycje w ciągu drogi S8. Chodzi o odcinek od granicy województwa mazowieckiego do Zambrowa o długości 14,9 km, a także 14,3 km fragment z Mężenina do Jeżewa. Skończyć w tym roku ma się także zadanie obejmujące budowę obwodnicy Marek, której długość to 15,4 km.

Łącznie chodzi o inwestycje drogowe o długości 148,3 km, których wartość to 6,3 mld zł.

Do oddania w 2017 roku planowane są jeszcze zadania o długości 148,3 kmtvn24

Ministerstwo infrastruktury wskazuje, że dotychczas w tym roku oddano do ruchu zadania o łącznej długości 238,4 km i wartości 7,4 mld zł.

Obecnie zaś w realizacji znajduje się 139 zadań o wartości 75,2 mld zł i długości 1888,3 km.

Inwestycje kolejowe

Do końca roku mają zakończyć się również inwestycje na kolei za około 920 milionów złotych.

Chodzi między innymi o prace wykończeniowe na odcinku Rybnik - Chałupki (przejście graniczne), gdzie podnieść ma się poziom bezpieczeństwa oraz ulec poprawie ma płynność ruchu. Resort wskazuje, że odcinek ten ma duże znaczenie dla ruchu towarowego.

Do końca 2017 roku potrwają prace, podobnie jak w pierwszym przypadku, w zakresie urządzeń sterowania ruchem kolejowym na linii Knurów - Leszczyny. Prace pozwolą na przywrócenie prędkości konstrukcyjnej 80 kilometrów na godzinę.

Do końca tego roku sfinalizowane zostaną również prace zasadnicze, które pozwolą na skrócenie czasu przejazdu pociągów na odcinku Warszawa Okęcie - Czachówek. Skrócenie czasu jazdy planowane oraz przywrócenie oferty dla ruchu pasażerskiego planowane jest także na odcinku Poznań Franowo - Zieliniec - Kiekrz.

Na liście projektów, których zakończenie planowane jest w najbliższych tygodniach jest budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki. Ministerstwo wyjaśnia, że projekt wpływa na poprawę połączeń regionalnych i dalekobieżnych do Skawiny i przez Kalwarię Zebrzydowską Lanckoronę do Wadowic, Suchej Beskidzkiej i Zakopanego.

Ponadto, zakończyć mają się: modernizacja obiektu mostowego na stacji w Kluczborku, rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Włoszczowa Północ - Częstochowa Stradom, prace inwestycyjne na przejściach granicznych Terespol - Brześć, a także modernizacja stacji Libiąż.

Autor: Mateusz Bednarczyk / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock