Podatek bankowy zdestabilizuje sektor? "Uderzy w mniejsze banki"

Z kraju

TVN24 BiSPodatek bankowy. "Uderzy w mniejsze banki. Nie zdestabilizuje sektora"

Podatek bankowy uderzy w mniejsze banki, które mają mniejsze zyski - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Piotr Kowalski, prezes agencji ratingowej Fitch Polska. - Podatek bankowy będzie wyzwaniem dla sektora, ale go nie zdestabilizuje - dodał.

Piotr Kowalski, prezes agencji ratingowej Fitch Polska stwierdził, że ocena Polski jest taka sama jak przed wyborami.

Wybory a rating

- Nie przypominam sobie sytuacji, aby zmiana rządu powodowała zmianę ratingu. Będziemy czekać na program nowego rządu i to co zaproponuje w kolejnych latach. Od lat mówimy jakie są mocne strony i zagrożenia ratingu Polski. Od weekendu nic się nie zmieniło - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Piotr Kowalski i dodał, że agencja nie buduje swoich opinii na spekulacjach.

- Wiadomo, że w kampanii wyborczej mówi się różne rzeczy, a rzeczywistość po wygraniu wyborów czasami jest inna. Natomiast zwróciliśmy uwagę na kwestie, które są mocno promowane przez przyszły rząd. To kwestia zwiększenia wydatków socjalnych, zmiany poziomu kwoty wolnej od podatku, czy opodatkowania sektora bankowego. Czekamy na szczegóły tych propozycji - dodał Kowalski.

Mocne strony

Kowalski wyjaśnił, że obecnie mocnymi stronami ratingu Polski są sektor bankowy, niezależność banku centralnego, czy konsolidacja fiskalna, która przyniosła oczekiwanie skutki, bo wyszliśmy z procedury nadmiernego deficytu. - To są rzeczy pozytywne. A to, co zawsze było słabą stroną polskiego ratingu, to zamożność społeczeństwa, czyli PKB na mieszkańca. Tutaj odstajemy wyraźnie od innych krajów, które mają podobne ratingi do Polski. Druga rzecz to kwestia zadłużenia zagranicznego, które też jest wyższe niż w grupie porównawczej - wyjaśnił Kowalski.

Nowy podatek

Prezes Fitch Polska odniósł się również do pomysłów Prawa i Sprawiedliwości, które chce opodatkować sektor bankowy oraz rozwiązać problem kredytów frankowych, co także odczują banki. - Jeśli opodatkowanie aktywów bankowych będzie w takiej formie, jak się o tym mówi od kilku miesięcy, czyli 0,39 proc. od wartości aktywów, to ten podatek uderzy bardziej w mniejsze banki i banki, które mają mniejsze zyski. Wydaje się, że sektor bankowy porazi sobie z takim podatkiem. Będzie wyzwaniem, ale nie zdestabilizuje sektora - uważa Kowalski.

Autor: msz/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Tagi:
Raporty: