Z kraju

Adres zamieszkania czy zameldowania? Sprawdź, co wpisać w rozliczeniu

Z kraju

Jaki adres wpisać w PIT?
TVN24 BiSJaki adres wpisać w PIT?

Składając zeznanie podatkowe powinniśmy podawać adres zamieszkania, czy też zameldowania? Na to pytanie wraz z ekspertami odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych muszą złożyć deklaracje i rozliczyć podatek do końca kwietnia. Termin ten dotyczy podatników wypełniających formularze PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Deklaracje można m.in. złożyć osobiście, wysłać pocztą lub za pomocą systemu e-Deklaracje.

Mirosława Zugaj, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg Tomczykowski przypomina, że zawsze składamy zeznanie podatkowe do tego urzędu na obszarze, którego mamy miejsce zamieszkania.

Gdzie składać?

- Zamieszkania, a nie zameldowania - podkreśla Mirosława Zugaj i dodaje: - To zamieszkanie, gdzie na co dzień przebywamy. Tam, gdzie koncentrują się nasze interesy życiowe, a nie tam, gdzie jesteśmy zameldowani - tłumaczy ekspertka.

Doradca podatkowy wyjaśnia, że jeżeli podatnik przeprowadził się na początku 2015 roku i nie złożył jeszcze zeznania podatkowego za 2014 rok, to PIT powinien złożyć do urzędu właściwego na ostatni dzień roku podatkowego, za który jest należny podatek.

Kiedy?

- Natomiast w przypadku, gdy podatnik prowadzący działalność gospodarczą zmienia miejsce zamieszkania w trakcie roku podatkowego, to zaliczki powinien płacić do tego urzędu skarbowego, który był właściwy na ostatni dzień okresu, za który były należne zaliczki - wyjaśnia Mirosława Zugaj. Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Autor: msz/ps / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości